Kaczyński, Ziobro i Kukiz wystartują razem w wyborach? "Polityczne decyzje już zapadły"

Według "Super Expressu" zapadły już decyzje w sprawie startu Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych. Według ustaleń tabloidu Prawo i Sprawiedliwość połączy siły z Suwerenną Polską i Kukiz'15. Politycy przyznają, że rozmowy trwają.

"W PiS przy tworzeniu list do Sejmu ścierają się dwie koncepcje. Pierwszą jest umieszczenie na nich jak najwięcej popularnych polityków (...). A drugą wprowadzenie do Sejmu może i nieco mniejszej, ale za to zdyscyplinowanej grupy" - pisał Jacek Gądek z Gazeta.pl w połowie maja tego roku. 8 czerwca "Super Express" opublikował tekst, w którym stwierdził, że "polityczne decyzje już zapadły".

Zobacz wideo Wybory w dzień papieski? Hennig-Kloska: Będziemy gotowi

Kaczyński, Ziobro i Kukiz pójdą razem w wyborach? "Rozmawiamy"

Według ustaleń tabloidu w najbliższych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość połączy siły z Suwerenną Polską i Kukiz'15. "Najbliższe tygodnie to czas intensywnych rozmów o kształcie list i o nazwiskach poszczególnych kandydatów" - pisze "SE", powołując się na słowa cytowanego anonimowo "jednego z liderów PiS". Jak czytamy, nie jest jeszcze jasne, czy Zjednoczona Prawica wystartuje jako koalicja, czy listy PiS zostaną uzupełnione o gościnny udział sojuszników. Wszyscy mają zgodnie przyznawać, że "trwają rozmowy". 

- Rozmawiamy. I to jest dobra wiadomość. Sądzę, że porozumienie jest na wyciągnięcie ręki - mówi tabloidowi Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski. Paweł Kukiz przyznaje natomiast, że czeka "na ostatnią formalność".

Zjednoczona Prawica bez większości w Sejmie? Wzrasta poparcie Koalicji Obywatelskiej

Według sondażu przeprowadzonego pod koniec maja dla DoRzeczy.pl Zjednoczona Prawica nie może jednak liczyć na zyskanie większości w koalicji z Kukiz'15, choć nadal plasuje się na pierwszym miejscu w badaniu z wynikiem 35,8 proc. poparcia. Badanie nie określiło jednak, na jakie poparcie mogłaby liczyć sama Zjednoczona Prawica. Drugie miejsce w sondażu przypada Koalicji Obywatelskiej (25,2 proc.), trzecie koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej i Polski 2050 (14,9 proc.). Chęć zagłosowania na Konfederację wyraziło 11,5 proc. respondentów, na Lewicę 9,5 proc. Do Sejmu nie weszliby Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 2,7 proc. głosujących. Według wyliczeń portalu liczba mandatów prezentowałaby się następująco: PiS i Kukiz'15: 191, KO: 124, PSL i Polska 2050: 65, Konfederacja: 45, Lewica: 34, mniejszość niemiecka w Polsce: 1.

Sondaż przeprowadzony (8 czerwca) przez IPSOS dla DoRzeczy.pl po Marszu 4 czerwca uwidocznił natomiast znaczący skok poparcia dla Koalicji Obywatelskiej, która tym razem uzyskała 29 proc. Nadal na pierwszym miejscu w badaniu znalazła się Zjednoczona Prawica z wynikiem 35 proc. Jeszcze optymistyczniej wygląda sytuacja KO w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS 6 czerwca. Zjednoczona Prawica uzyskała w nim 33,9 proc. poparcia, natomiast Koalicja Obywatelska 30,1 proc.

Więcej o: