W środę w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 wystąpiła Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi kwestii ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę w listopadzie 2015 roku. Nastąpiło to kilka miesięcy po nieprawomocnym wyroku warszawskiego Sądu Rejonowego skazującym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na trzy lata więzienia za - w ocenie sądu - przekroczenie uprawnień i zlecenie nielegalnych działań agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z tak zwaną aferą gruntową.
We wtorek Sąd Najwyższy uchylił wyrok umarzający postępowanie w sprawie między innymi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Wcześniej Trybunał Konstytucyjny rozstrzygając spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym, stwierdził, że prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, która nie podlega kontroli.
W rozmowie z Paprocką Konrad Piasecki cytował informację dotyczącą stosowania prawa łaski, którą zamieszczono na oficjalnej stronie prezydenta. Napisano tam, że "prezydent ma możliwość darowania - w całości lub częściowego złagodzenia - kary prawomocnie orzeczonej".
- To jest pewne rozwinięcie doktrynalne, natomiast nie mam żadnej wątpliwości co do tego, szczególnie w kontekście dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, [...], że ułaskawienie obejmuje również abolicję indywidualną. Fakt, prawdą jest to, że zastosowaną jednostkowo - mówiła w TVN24 Paprocka. Gdy Piasecki dopytywał, dlaczego w takim razie informacja o takiej treści "wisi" na stronie prezydenta, Paprocka odparła: - To jest pewien opis, który pewnie jest w jakiś sposób wprowadzający w błąd. Bardzo jestem niezadowolona z tego faktu, że jest taka informacja, będę to zaraz wyjaśniać. Natomiast nie mam żadnej wątpliwości, i mówię to, patrząc panu głęboko w oczy, że akt łaski prezydenckiej obejmuje abolicję indywidualną. Odsyłam do wyroku Trybunału [Konstytucyjnego - red.] z 2017 roku.
Już po rozmowie treść informacji na stronie prezydenta uległa zmianie. Zwrócił na to uwagę m.in. Piasecki. Próżno tam szukać fragmentu dot. "kary prawomocnie orzeczonej". "Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych" - czytamy w nowej wersji. I dalej: "Możliwe jest zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie art.139 Konstytucji RP, w tym także przed uprawomocnieniem się wyroku w postaci tzw. abolicji indywidualnej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego".