Duda w orędziu zapowiedział złożenie projektu ustawy. Chodzi o prezydencję Polski w Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda w orędziu przypomniał, że za półtora roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. W związku z tym zapowiedział złożenie projektu odpowiedniej ustawy.

Na początku swojego wystąpienia Andrzej Duda przypomniał rocznicę 20-lecia referendum ws. przystąpienia Polski do UE. Następnie zapowiedział złożenie projektu ustawy, który określi ramy współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej.

Wskazał także cele związane z tym wyzwaniem. To pogłębienie współpracy transatlantyckiej, dalsze rozszerzenie Wspólnoty o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także i inne kraje do niej aspirujące, a także wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy. 

Zobacz wideo "Rządzą nami ponurzy faceci z kompleksami". Tusk przemówił na Placu Zamkowym

Prezydent podkreślił w orędziu radiowo- telewizyjnym, że bliska współpraca polskich władz jest konieczna, by zrealizować ambitne cele polskiej prezydencji we Wspólnocie.

Andrzej Duda zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy

- Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski, cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian wszystkich sił politycznych, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej - mówił prezydent.

Duda zaapelował. by ustawa została przyjęta niezwłocznie. - Jestem przekonany, że tylko przez współpracę i współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja. A dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesów Polski na arenie międzynarodowej - dodał.

Przypomnijmy, że Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku wspólnie z Danią i Cyprem.

Więcej o: