"Lex Tusk". Duda: Przygotowałem nowelizację tej ustawy, zmienia kontrowersyjne zapisy

Andrzej Duda zapowiada zmiany w "lex Tusk". - Przygotowałem nowelizację ustawy, cały szereg przepisów, które w tej ustawie regulują albo zmieniają te kwestie, które wzbudzają największe kontrowersje - oświadczył prezydent.

W piątek Andrzej Duda wygłosił oświadczenie ws. "lex Tusk". - Jestem przekonany co do słuszności decyzji o podpisaniu ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich w Polsce - powiedział. Po czym ogłosił, że przygotował nowelizację tej ustawy. - Cały szereg przepisów, które w tej ustawie regulują albo zmieniają te kwestie, które wzbudzają największe kontrowersje, które są zakłamywane bardzo często w mediach. Ta nowelizacja zostanie złożona przeze mnie jeszcze dzisiaj do laski marszałkowskiej - podkreślił. - Będzie to nadal komisja zewnętrzna wobec parlamentu, bo nie chcę, aby uległa dyskontynuacji po wyborach, jak będzie nowy parlament. Ma działać nadal, ale chcę, aby nie było w niej członków parlamentu i będzie to w mojej propozycji wyraźnie zapisane - zaznaczył.

Zobacz wideo Duda mówi "sprawdzam" rządzącym i opozycji i składa nowelizację ustawy "lex Tusk"

- Proponuję, aby został również zmieniona kwestia Sądu Administracyjnego. Proponuję, żeby środek odwoławczy od decyzji podejmowanych przez komisję kierowane były do Sądu Apelacyjnego. Dodatkowo, aby rozwiać już wszelkie wątpliwości, jako sąd wskazany jest Sąd Apelacyjny w Warszawie, ale w przypadku, gdyby osoba, które dotyczyło postępowanie przed komisją, życzyła sobie inaczej, to według jej życzenia właściwym sądem może być też sąd apelacyjny ustalony ze względu na jej miejsce zamieszkania - powiedział Andrzej Duda.

Duda o "lex Tusk": Proponuję, aby te środki zaradcze zostały zlikwidowane

Prezydent odniósł się też do "środków zaradczych", które wprowadza ta ustawa - chodzi m.in. o zakaz pełnienia funkcji czy zakaz dostępu do informacji tajnych. - Największe kontrowersje wzbudził zakaz sprawowania funkcji, który był łączony z tym, że ma to skutkować zakazem startowania w wyborach. Nic bardziej mylnego. (...) Kwestii startu w wyborach nigdy ta ustawa nie dotyczyła i dotyczyć nie powinna - stwierdził. - Ja proponuję, aby te środki zaradcze zostały zlikwidowane i proponuję, aby pozostało jedynie stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym - dodał.

Andrzej Duda powiedział, że jest to "sprawdzam" dla polityków opozycji. - Wzmacniam tymi poprawkami rzecz, która jest dla mnie najistotniejsza, a mianowicie transparentność działania komisji. Praktycznie wszystkie działania komisji, w szczególności przesłuchania i rozprawy, będą jawne, poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy będą dotyczyły bardzo wysokiej klauzuli tajemnicy państwowej - zaznaczył.

Przypomnijmy, prezydent podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów, czyli tzw. lex Tusk, w poniedziałek.

***

Więcej o: