Kaczyński o ponad 40-proc. poparciu dla PiS: "Prowadzimy!". Inny sondaż pokazuje 9,81 pp. różnicy

Prawo i Sprawiedliwość zamówiło wewnętrzne badanie, które miało pokazać poparcie dla partii politycznych w Polsce. Wynika z niego, że partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 40-proc. poparcie, o czym mówił prezes PiS. Teraz dziennikarzom Interii udało się poznać szczegóły badania i wyniki pozostałych ugrupowań.

- Prowadzimy w sondażach, ale mamy również świadomość, że nic teraz nie jest przesądzone. Wedle naszych wewnętrznych badań - tych ostatnich, które znam, bo najnowsze są właściwie opracowywane - mamy poparcie minimalnie powyżej 40 proc. - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską". Następnie dodał, że według wyliczeń ugrupowania, jego partia potrzebuje 44 proc. głosów w wyborach parlamentarnych 2023, by móc myśleć o samodzielnych rządach.

Zobacz wideo Sadura: Zjednoczona Prawica doskonale zdawała sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest Konfederacja

Sondaż na zlecenie PiS. Ugrupowanie Kaczyńskiego z poparciem na poziomie 42,1 proc.?

Dziennikarzom Interia.pl udało się dotrzeć do wewnętrznych wyników sondażu zamówionego przez PiS. Wynika z nich, że partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42,1 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,3 proc. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 9 proc. 

Na Lewice, według sondażu PiS, chciałoby zagłosować 7,7 proc. wyborców. Na wspólną listę Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Trzeciej Drogi zagłosowałoby 7,4 proc. badanych.

Sondaż opublikowany tego samego dnia, co wywiad z Jarosławem Kaczyńskiego. Jakie są różnice?

Jak zauważa "Super Express", inne wyniki zostały zarejestrowane w sondażu zleconym na potrzeby dziennika. Z danych opublikowanych 31 maja, czyli tego samego dnia, gdy ukazał się wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, poparcie PiS oscyluje w granicach 32,29 proc. Koalicję Obywatelską w głosowaniu, które odbyłoby się w najbliższy weekend, poprzeć chciałoby 27,72 proc. badanych.

Podium w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster zajęłaby koalicja PSL-Polska 250-Trzecia Droga. Ta formacja mogłaby liczyć na 13,96 proc. poparcia. Czwarty wynik, z 11,51 proc. głosów ankietowanych, zajęłaby Lewica. Piąte miejsce w sondażu przypadło natomiast Konfederacji, na którą chciałoby zagłosować 9,78 proc. badanych. Pozostałe miejsca zajęły AgroUnia (1,65 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (0,83 proc.), Ruch Samorządowy Tak dla Polski (0,54 proc.), Porozumienie (0,51 proc.), Kukiz'15 (0,41 proc.).

Różnica między sondażem PiS a tym wykonanym na zlecenie "SE" wynosi:

  • 9,81 pkt proc. - w przypadku PiS;
  • 1,99 pkt proc. - w przypadku KO;
  • 6,56 pkt proc. - w przypadku PSL-Polski 2050-Trzeciej Drogi;
  • 3,81 pkt proc. - w przypadku Lewicy;
  • 0,78 pkt proc. w przypadku Konfederacji.
Więcej o: