Trybunał Konstytucyjny zaplanował na środę 31 maja dwie rozprawy. Pierwsza według planu powinna rozpocząć się o godzinie 10:00 i dotyczy sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Z kolei o godzinie 12:00 TK ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Trybunał rozstrzyga rozprawy w pełnym składzie, a więc na rozprawach powinno się stawić co najmniej 11 osób z 15 sędziów. Pełnemu składowi przewodniczy prezes Trybunału. "Tymczasem pięciu członków TK uważa, że dziś prezesa nie ma, bo kadencja Julii Przyłębskiej na tym stanowisku dobiegła końca w grudniu" - donosi "Gazeta Wyborcza". Trzy tygodnie temu na rozprawę z udziałem pełnego składu TK przyszło 10 osób. Przyłębska ogłosiła wówczas, że rozprawa się nie odbędzie. Jak pisze "GW", w przypadku sporu kompetencyjnego, jeden ze zbuntowanych sędziów może się wyłamać: - "Jest duże prawdopodobieństwo, że odbędzie się sprawa Kamińskiego i Wąsika, bo jeden z sędziów wyłamuje się w tej sprawie".
Spór, o którego rozstrzygnięcie do Trybunału Konstytucyjnego wystąpił były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, dotyczy konstytucyjnych kompetencji związanych z wykonywaniem prawa łaski. Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 139 Konstytucji, zastosował w 2015 roku prawo łaski w stosunku do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika skazanych nieprawomocnym wyrokiem sądu rejonowego.
Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów rozpoznał zagadnienie prawne przedstawione do rozstrzygnięcia przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego i podjął uchwałę, zgodnie z którą prawo łaski, jako uprawnienie Prezydenta RP określone w art. 139 zdanie pierwsze Konstytucji, może być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu. W zaistniałej sytuacji - w ocenie wnioskodawcy - doszło do sporu kompetencyjnego w odniesieniu do warunków stosowania prawa łaski. Marszałek Sejmu wskazuje, że stosowanie prawa łaski jest konstytucyjnym uprawnieniem prezydenta. Poprzedni termin rozprawy został odwołany, ponieważ - jak informowała wówczas prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska - na naradę i rozprawę stawiło się 10 z 15 obecnych w Trybunale sędziów. W południe pełen 11-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego powinien zająć się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 13 stycznia 2023 roku o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent, odnosząc się do rozwiązań zawartych w ustawie nowelizującej zwrócił uwagę na ich charakter prawny, które w jego opinii prowadzą do istotnej zmiany ustrojowej w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce.