Ogórek i Ziemkiewicz prawomocnie skazani za zniesławienie Podleśnej. Pracowniczka TVP: Polityczny wyrok

Pracownicy TVP Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz zostali w środę prawomocnie skazani za zniesławienie aktywistki Elżbiety Podleśnej. Podczas jednego z programów w 2019 r. sugerowali, że Podleśna jako psychoterapeutka "robi pranie mózgu" swoim pacjentom, by brali udział w protestach. Ogórek i Ziemkiewicz nie zgadzają się z orzeczeniem.

W lutym 2019 roku Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz w programie "W tyle wizji" w TVP Info wspomnieli o Elżbiecie Podleśnej - psychoterapeutce i aktywistce związanej z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Działaczka jest szerzej kojarzona m.in. z rozpowszechnianiem obrazu Maryi w tęczowej aureoli. Pracownicy TVP sugerowali, że Podleśna wykorzystuje terapię do agitacji politycznej i namawia pacjentów do udziału w antyrządowych manifestacjach. Widzowie mogli usłyszeć w trakcje audycji, że działaczka przyprowadza pacjentów na "rozmaite eventy", a oni zachowują się jakby "mieli fachowo zrobione pranie mózgu".

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

Sprawa trafiła do sądu, po dwóch latach została umorzona przez Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście. We wrześniu 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił zażalenie Podleśnej i nakazał rozpoznanie sprawy. Ostatecznie w grudniu ubiegłego roku pracownicy TVP zostali skazani na karę grzywny w wysokości 10 tys. zł za zniesławienie aktywistki.

Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz skazani. Prawomocny wyrok

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok pierwszej instancji. "Spodziewam się kasacji. Ale dziś się cieszę. Cieszmy się!" - skomentowała na Facebooku Elżbieta Podleśna. Magdalena Ogórek stwierdziła w środę na Twitterze, że "w jej ocenie od początku widać było jak na dłoni, że sprawa jest przesądzona, ukartowana, a wyrok jest polityczny". Z kolei Rafał Ziemkiewicz uznał, że orzeczenie "to coś więcej niż skandal".

Więcej o: