Semeniuk chciała uderzyć w Trzaskowskiego. Cięta riposta. "Nieprofesjonalizm jest niebezpieczny"

"PiS w pigułce" - to lakoniczne podsumowanie interpelacji, którą do prezydenta Warszawy skierowała radna i wiceministerka Olga Semeniuk-Patkowska. Zainteresowała ją sprawa dworca Warszawa Gdańska i przystosowania go do zwiększonej liczby pasażerów podróżujących koleją. Zamiast skierować pismo do władz państwowej spółki PKP PLK, która odpowiada za dworce, napisała do Rafała Trzaskowskiego. Riposta była miażdżąca.
Zobacz wideo Dominik Brodacki gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (19.05)

Warszawa Gdańska, zgodnie z klasyfikacją PKP S.A., ma status dworca aglomeracyjnego. Prace remontowe i modernizacyjne na nim zleca spółka, która zarządza dworcami kolejowymi w Polsce - to PKP Polskie Linie Kolejowe. Ta spółka w poprzednich latach podpisywała umowy na prace na tym stołecznym dworcu. Obecnie Warszawa Gdańska obsługuje więcej pasażerów, także połączeń dalekobieżnych, z powodu budowy nowej stacji Warszawa Zachodnia. Sprawa zainteresowała radną Warszawy z ramienia PiS-u i jednocześnie wiceministerkę rozwoju Olgę Semeniuk-Patkowską. Postanowiła napisać w tej sprawie do prezydenta Warszawy. "Bo jak coś jest w Warszawie, to przecież prezydent Warszawy za to odpowiada, prawda?" - odparł retorycznie Rafał Trzaskowski, który na list zaniepokojonej obywatelki odpowiedział na Facebooku.

Trzaskowski odpowiada Semeniuk. Jej interpelację ocenia jako "zabawną, ale niebezpieczną"

Semeniuk-Patkowska zauważyła, że Dworzec Gdański oraz "przejścia podziemne i łączniki nie są dostosowane do dużej liczby podróżnych". "Natłok osób zagraża bezpieczeństwu podróżnych w pociągu, jak i na peronach oraz wąskich korytarzach" - orzekła. Zapytała Rafała Trzaskowskiego, jakie "doraźne rozwiązania" przewiduje prezydent stolicy, by ułatwić ruch pasażerów na Dworcu Gdańskim i czy wyśle na miejsce więcej patroli policji i straży miejskiej. Prezydent stolicy odpowiedział na interpelację na Facebooku i zanim przeszedł do wyjaśnień, streścił interpelację "w trzech słowach: PiS w pigułce". "Dobrze byłoby, aby osoba działająca jednocześnie w samorządzie i w rządzie miała świadomość, kto co nadzoruje i kto jest, za co odpowiedzialny. Bo to rząd, do którego Pani należy, odpowiada za PKP. Tę samą PKP, która prowadzi remont na Zachodnim. I prowadzi go w taki sposób, który mnoży utrudnienia dla wszystkich pasażerów. Sam tego doświadczyłem podczas przejazdu uruchomionym niedawno połączeniem SKM między Piasecznem a Warszawą, kiedy bałagan na torach sprawił, że musiałem wypisywać podróżującym z nami uczniom usprawiedliwienia za nieobecność na lekcjach..." - stwierdził.

Radna i wiceministerka wykazała się również brakiem wiedzy na temat obowiązków swoich kolegów z rządu. Policja podlega bowiem szefowi MSWiA, nie prezydentowi miasta. "Bałagan i koszmarny nieprofesjonalizm tej ekipy bywa czasami zabawny, ale często jest zwyczajnie niebezpieczny" - podsumował Trzaskowski, nazywając ekipę rządzącą "dyletantami, których trzeba odsunąć od władzy".

Burzliwa dyskusja w Polsat News. "Jatka"

Wiceministerka rozwoju była ostatnio bohaterką kłótni na antenie Polsat News Olga Semeniuk-Patkowska miała dyskutować w programie z Dariuszem Szwedem z Zielonego Instytutu. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat 60 miliardów złotych z systemu ETS, czyli Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Zdaniem Dariusza Szweda środki zostały wydane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Co innego twierdziła Olga Semeniuk-Patkowska. Między gośćmi odcinka wywiązała się awantura. - Proszę mi nie przerywać, bo to jest niekulturalne, kiedy przerywa pan kobiecie - mówiła wiceministerka. - To proszę mi nie imputować - odpowiedział Szwed. Awanturę przerwał prowadzący program. - Drodzy goście, tu się już zrobiła jatka. Pani Semeniuk i pan Szwed, robicie jatkę powoli. Drodzy państwo rozmawiacie o bzdurach, nasi widzowie tego absolutnie nie rozumieją w tej chwili. Kłócicie się w dziecinny sposób o dziecinne rzeczy - ocenił Grzegorz Jankowski.

Semeniuk-Patkowska i Szwed starli się na wizji. Prowadzący przerwał program Semeniuk-Patkowska i Szwed starli się na wizji. Prowadzący przerwał program

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: 

Więcej o: