Jest sondaż ws. 800+. Propozycja PiS-u bez efektu "wow". Pomysł ma wielu przeciwników

Propozycja PiS dotycząca podwyższenia świadczenia 500 plus do 800 zł nie wywołała jednoznacznie pozytywnych reakcji - wynika z sondażu UCE RESEARCH dla Onet.pl. Najbardziej entuzjastycznie podchodzą do tej kwestii wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego.

46 proc. uczestników sondażu UCE RESEARCH dla Onet.pl nie popiera propozycji podwyższenia do 800 zł kwoty wypłacanej w ramach programu 500 plus. Za podwyżką opowiada się natomiast 36,7 proc. badanych. 10,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii, a 7 proc. wybrało odpowiedź "nie obchodzi mnie to". Propozycję dotyczącą waloryzacji przedstawił w niedzielę podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Neumann: Każdemu należy się rewaloryzacja 500+ do 800+

Biorąc pod uwagę tylko osoby, które pobierają świadczenie 500 plus, ponad połowa z nich (53,7 proc.) jest za waloryzacją. Przeciwnych jest 32,2 proc. badanych. 8,8 proc. nie ma zdania, a 5,3 proc. nie interesuje się tą kwestią. Jeśli chodzi natomiast o tych, którzy nie pobierają co miesiąc tego świadczenia, co czwarty z pytanych jest za podwyższeniem kwoty, a niemal 56 proc. jest przeciwko. 11,3 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć", a 8,2 proc. - "nie obchodzi mnie to".

Sondaż. Co Polacy myślą o 800 plus?

Najwięcej zwolenników podwyższenia kwoty wypłacanej w ramach programu Rodzina 500+ można znaleźć wśród wyborów PiS (chce tego niemal trzech na czterech wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego). Jeśli chodzi natomiast o wyborców Koalicji Obywatelskiej, propozycję popiera zaledwie 15,5 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony w poniedziałek i wtorek metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej) przez UCE RESEARCH dla portalu Onet.pl na reprezentatywnej próbie 1003 Polaków w wieku od 18 do 80 lat.

Mateusz Morawiecki Premier reaguje na słowa Tuska ws. 800 plus: Widać przerażenie w obozie PO

Platforma Obywatelska proponuje, by wprowadzić 800 plus już w najbliższych tygodniach, a nie w kolejnej kadencji Sejmu, jak chce tego PiS. - Te 800 złotych, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł, ona odpowiada mniej więcej temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny. Żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję - i to jest "sprawdzam" wobec Kaczyńskiego - żebyśmy przyjęli w głosowaniu, jak najszybciej, decyzję o waloryzacji 500 plus. Po drugie, żebyśmy zrobili to przed wyborami - mówił w poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk.

- Nie tańczymy do muzyki, którą zagra pan Donald Tusk, bo inaczej byśmy już dawno zbankrutowali - komentował tego samego dnia w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. - Widać przerażenie w obozie Platformy Obywatelskiej, a z kolei taką żywiołowość po naszej stronie. Cieszę się, że jest ta spontaniczność. Pokazujemy, że po ośmiu latach rządzenia mamy nowe, świeże, dobre pomysły - dodał szef rządu

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: