Duda zdecydował. Jest nowy prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Zbigniewa Kapińskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej Sądu Najwyższego. Stanowisko sędzia obejmie 27 maja.

"Prezydent postanowieniem z dnia 8 maja 2023 r. powołał z dniem 27 maja 2023 r. sędziego Zbigniewa Kapińskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej Sądu Najwyższego" - czytamy w mediach społecznościowych kancelarii prezydenta.

Prezydent dokonał wyboru spośród trzech kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej. Pozostałymi dwoma kandydatami na prezesa byli: Michał Laskowski i Kazimierz Klugiewicz.

Dotychczasowy prezes Izby Karnej sędzia Laskowski piastuje stanowisko od grudnia 2009 r., Kazimierz Klugiewicz, został powołany do SN w sierpniu 2011 r. Przed powołaniem do SN, sędzia Kapiński orzekał od 2001 r. w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wcześniej był sędzią m.in. Sądu Rejonowego w Siedlcach.

Zobacz wideo Tomczyk: Nie sądzę, żeby prezydent Duda zawetował ustawę, która mogłaby odblokować pieniądze z KPO na koniec swojej kadencji

Rzecznik SN: Izba Karna będzie kierowana bardzo pewną ręką

Do decyzji prezydenta odniósł się w rozmowie z PAP, którą cytuje WP.pl, rzecznik SN Aleksander Stępkowski, który podkreślił, że Kapiński jest sędzią z bardzo dużym doświadczeniem i cieszy się dużym uznaniem w środowisku.

- Wydaje mi się, że Izba Karna będzie teraz kierowana bardzo pewną ręką, co pozwoli nie tylko na jej sprawne funkcjonowanie, ale również na unikanie konfliktów i ogólne łagodzenie napięć, których, niestety, w Sądzie Najwyższym wciąż nie brakuje. Jestem bardzo dobrej myśli - mówił Stępkowski.

Mateusz Morawiecki Morawiecki chce zmian w prawie: Jestem za przywróceniem kary śmierci

Swoje zadowolenie wyraziła także I prezes tego sądu Małgorzata Manowska. - Zbigniew Kapiński jest powszechnie szanowany jako znakomity sędzia o uznanych kompetencjach merytorycznych. Jednocześnie jest cenionym dydaktykiem, nauczycielem wielu pokoleń aplikantów. W moim przekonaniu jest znakomicie przygotowany do kierowania Izbą Karną i z całą pewnością jego prezesura pozwoli na wyciszanie emocji oraz zaowocuje sprawnym funkcjonowaniem izby - mówiła w rozmowie z PAP Manowska.

Ambasador Rosji ponownie wezwany do MSZ. Otrzymał notę protestacyjną Ambasador Rosji ponownie wezwany do MSZ. Otrzymał notę protestacyjną

Więcej o: