Zapytali Polaków o "Wiadomości" TVP. 73 proc. jednej z grup wierzy w ich rzetelność [SONDAŻ]

65 proc. badanych uważa, że "Wiadomości" TVP nie są obiektywnym i rzetelnym programem informacyjnym - wynika z sondażu United Surveys dla Wp.pl. Najostrzej "Wiadomości" oceniane są przez wyborców opozycji. 9 na 10 z nich wypowiada się na temat tego programu krytycznie. Zdecydowanie inaczej do sprawy podchodzi natomiast elektorat Zjednoczonej Prawicy.

"Czy uważa Pan/i "Wiadomości" TVP za rzetelny i obiektywny program informacyjny?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 10 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 15,2 proc. - "raczej tak". Na odpowiedź "zdecydowanie nie" wskazało 55,5 proc. badanych, a "raczej nie" - 9,5 proc. Tym samym łącznie 65 proc. ankietowanych uważa "Wiadomości" za nierzetelne i nieobiektywne. Blisko 10 proc. nie ma zdania.

Zobacz wideo Kiedy głosowanie przez internet? "Cyfryzacja tego procesu nie jest na pierwszym miejscu"

"Wiadomości" TVP obiektywne i rzetelne? Są tacy, którzy uważają, że tak

Najlepszą opinię o "Wiadomościach" TVP mają wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Aż 73 proc. z nich wskazało, że jest to obiektywny i rzetelny program (przeciwnego zdania jest 23 proc. z nich). Jeśli chodzi o wyborców opozycji, 92 proc. ocenia ów program negatywnie (5 proc. udzieliło pozytywnej odpowiedzi).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 27-30 kwietnia mieszaną metodą CAWI (ankiety wypełniane przez internet) i CATI (ankiety wypełniane telefonicznie) na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Zmiany w TVP. Jarosław Olechowski odwołany

W ubiegłym tygodniu doszło do zmian w Telewizji Polskiej. Jak przekazało centrum informacji TVP, zarząd odwołał Jarosława Olechowskiego z funkcji dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, TVP3 i TVP Warszawa. Nowym dyrektorem TAI został Michał Adamczyk. Z nieoficjalnych medialnych doniesień wynika, że obecny prezes TVP Mateusz Matyszkowicz miał zapowiedzieć pracownikom "Wiadomości" duże zmiany w programie - chodziło o m.in. ograniczenie materiałów na temat polityki i wojny na rzecz lżejszych treści. Portal Wirtualnemedia.pl podał, że nowe kierownictwo TAI już wprowadza zmiany. Paski informacyjne w "Wiadomościach" mają być "łagodniejsze", a reporterzy częściej powinni pojawiać się w stand-upach, kończących ich materiały. - Chodzi o inne metody przekazywania informacji. Nie taka toporna propaganda - mówił rozmówca portalu.

Więcej o: