Radio ZET nieoficjalnie: praca dla Przybyły i Szafarowicza w PKO BP to efekt umowy PiS-u z Mejzą

Zatrudnienie Franciszka Przybyły i Oskara Szafarowicza w PKO BP było efektem nieformalnej umowy zawartej między PiS a Łukaszem Mejzą - podało w środę nieoficjalnie Radio ZET. Partia Jarosława Kaczyńskiego miała w ten sposób odwdzięczyć się Mejzie za wspólne głosowania w Sejmie.

Wirtualna Polska podała w ubiegłym tygodniu, że Franciszek Przybyła, asystent byłego wiceministra sportu i obecnego posła Łukasza Mejzy, został zatrudniony w PKO BP na stanowisku specjalisty w zespole organizacji w pionie zarządzania personelem. Gdy sprawa wyszła na jaw, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił się do prezesa banku o przeanalizowanie "celowości zatrudnienia" Przybyły. Ostatecznie Franciszek Przybyła sam złożył wypowiedzenie.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

W PKO BP został zatrudniony również 23-letni Oskar Szafarowicz, członek Forum Młodych PiS, znany z kanału "Okiem młodych". Początkowo pracował jako specjalista w "obszarze prezesa zarządu, pionie zarządzania personelem, w biurze zarządzania wartością pracownika, w zespole planowania i sprawozdawczości". Później, jak podał portal Wp.pl, przeniesiono go na stanowisko "specjalisty ds. rekrutacji".

Radio ZET o kulisach zatrudnienia Przybyły i Szafarowicza

Jak podali w środę dziennikarze śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca, zatrudnienie Szafarowicza i Przybyły w PKO BP miało być wynikiem nieformalnej umowy między Prawem i Sprawiedliwością a Łukaszem Mejzą. W ten sposób ugrupowanie miało odwdzięczyć się Mejzie za wspólne głosowania w Sejmie (Mejza jest obecnie posłem niezrzeszonym). "Decyzja o zatrudnieniu zapadła na samej górze PiS" - czytamy.

- Zielone światło dała Nowogrodzka, później CV obu trafiły do banku z Ministerstwa Aktywów Państwowych - twierdzi informator Radia ZET. Przybyła miał mieć wsparcie Mejzy, bo jest jego asystentem, a Szafarowicz - bo pomaga politykowi w obsłudze mediów społecznościowych. "Do czasu publikacji materiału poseł Łukasz Mejza nie odpowiedział na wysłane mu pytania" - podaje Radio ZET.

Przypomnijmy: Franciszek Przybyła miał namawiać rodziców ciężko chorych dzieci do skorzystania z niesprawdzonych terapii. "Cena wyjściowa wynosiła aż 80 tysięcy dolarów" - informowała Wirtualna Polska. Przybyła miał przedstawiać się jako "konsultant medyczny" i proponować m.in. leczenie adrenoleukodystrofii (ALD) - nieuleczalnej choroby genetycznej, a także mukowiscydozy i mózgowego porażenia dziecięcego. Przybyła, według portalu wp.pl, miał być "prawą ręką" Łukasza Mejzy, który założył firmę Vinci NeoClinic.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: