Zmiana na szczytach TVP dzień po aferze z donosem. Jarosława Olechowskiego zastąpi Michał Adamczyk

Ogromna zmiana w TVP. Zarząd odwołał szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego. Zastąpi go Michał Adamczyk. Do zmiany na stanowisku dochodzi po ujawnieniu donosu na prezesa TVP, który do PiS miał wysłać właśnie Olechowski.
Zobacz wideo Duda odniósł się do inflacji: Ona jest skutkiem naszych działań

We wtorek po południu ukazał się krótki komunikat w tej sprawie. "Zarząd TVP odwołał dzisiaj Jarosława Olechowskiego z funkcji dyrektora TAI, TVP3 i TVP Warszawa. Nowym dyrektorem TAI został red. Michał Adamczyk" - przekazało centrum informacji TVP.

Duże zmiany w TVP. Wcześniej opisano donos

W poniedziałek portal Onet opisał konflikt na szczytach TVP. Portal cytował list, który miał dotrzeć do centrali Prawa i Sprawiedliwości. Autorem opisywanego donosu miał być Olechowski. Autor listu krytykował w nim działania prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. Chodziło m.in. o niedawną wizytę Matyszkowicza na placu Powstańców Warszawy, gdzie powstają programy informacyjne TVP. Prezes telewizji miał zapowiedzieć podczas niej, że od tej pory będzie prowadzić piątkowe kolegia redakcyjne.  

Olechowski zaprzeczał, że jest autorem listu, jednak portal zwracał uwagę, że wymienione w liście wydarzenia pasują właśnie do szefa TAI. Podczas wspomnianego spotkania z pracownikami "Wiadomości" Matyszkowicz miał zapowiedzieć duże zmiany w programie - chodzi o m.in. ograniczenie materiałów na temat polityki i wojny na rzecz lżejszych treści. "Prezes Matyszkowicz przyszedł w piątek [prawdopodobnie 14 kwietnia] na spotkanie z redakcją Wiadomości i ogłosił - bez wcześniejszej konsultacji ze mną, ani nawet poinformowania mnie o tym - że od teraz będzie co piątek prowadził kolegia redakcyjne Wiadomości. Na spotkaniu przy całym Zespole stwierdził, że trzeba skorygować linię Wiadomości, bo za dużo jest 'twardej polityki' i tematów wojennych, a za mało newsów dla kobiet i 'lekkich materiałów'"- napisano w liście. 

Autor donosu na prezesa TVP stwierdził, że dotychczasowa linia redakcyjna i jego sposób kierowania redakcjami informacyjnymi przyczyniały się do sukcesów PiS. "Do tej pory sprawdzało się to doskonale i przynosiło wyniki. Dowodem jest np. najnowszy sondaż CBOS, z którego wynika, że 51 proc. Polaków uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne, oraz badanie Social Changes, w którym Prawo i Sprawiedliwość ma 39 proc. poparcia, zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską do 11 punktów i notuje najlepszy wynik od grudnia 2022 r. W dużej mierze to efekt skutecznej pracy TAI i sprawnego narracyjnego oraz medialnego zarządzania kolejnymi pojawiającymi się kryzysami" - cytował Onet.

Z informacji portalu wynika, że decyzja o dalszych losach Olechowskiego w TVP ma zapaść w środę. Matyszkowicz chce ponoć usunąć podwładnego z telewizji. Pracownicy oceniają natomiast, że politycy obozu władzy "zapewnią mu miękkie lądowanie w instytucjach państwowych lub spółkach skarbu państwa"

Kim jest Jarosław Olechowski?

Olechowski do "Wiadomości" trafił w 2016 roku. Nieco ponad rok później został wydawcą tego programu, a w sierpniu 2017 roku został powołany na szefa "Wiadomości" (zastępując odwołaną wówczas Marzenę Paczuską). - Marzena Paczuska jest bardzo prawicowa, ale, co by o niej nie mówić, potrafi postawić na swoim. Jarek Olechowski jest za to bardzo elastyczny i zrobi wszystko, co każe mu przełożony bez słowa sprzeciwu i refleksji - wspominał w rozmowie z Marcinem Kozłowskim z Gazeta.pl dawny znajomy Olechowskiego. 

W styczniu 2018 roku został p.o. dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a w sierpniu objął to stanowisko na stałe. Będąc szefem TAI Olechowski równolegle kierował "Wiadomościami". W tym czasie często stawał w obronie kontrowersyjnych materiałów TVP. W 2020 roku zapewniał m.in., że "Wiadomości" nie wymyśliły sobie projektanta mody Christiana Paula, który przychylnie ocenił styl Agaty Kornhauser-Dudy. Olechowski miał być też jednym z odbiorców maila, które zostały ujawnione w trakcie wycieku ze skrzynki Michała Dworczyka. Z jednej z wiadomości miało wynikać, że Olechowski w przeszłości został poproszony o "ładny atak" TVP na sąd, który wydał niekorzystny dla Mateusza Morawieckiego wyrok.

Więcej o: