Impreza urodzinowa współpracownika Czarnka. "GW": Biesiada możliwa dzięki złamaniu procedury BHP

"Gazeta Wyborcza" dotarła do raportu pokontrolnego w Operze Wrocławskiej, gdzie zorganizowano imprezę urodzinową Bartosza Rybaka, byłego już współpracownika Przemysława Czarnka. "Biesiada na scenie była możliwa tylko dlatego, że ówczesna dyrektorka Halina Ołdakowska złamała procedury BHP i przeciwpożarowe" - podkreśla "GW".

Cały tekst "Znamy wyniki kontroli po głośnej imprezie z udziałem ministra Czarnka w Operze Wrocławskiej. Wynajęcie za półdarmo, złamane przepisy bezpieczeństwa" można przeczytać na stronie "Gazety Wyborczej".

Po urodzinach Bartosza Rybaka, byłego już współpracownika Przemysława Czarnka, urzędnicy przeprowadzili kontrolę w Operze Wrocławskiej. Jak podaje lokalna "Gazeta Wyborcza", ówczesna dyrektorka opery Halina Ołakowska określiła koszt wynajmu "według własnego uznania, po cenie niższej niż najniższa określona w tym cenniku cena wynajmu korytarzy czy tarasu". Kontrolerzy uznali również, że bezpodstawnie uzależniła ona "ceny wynajmu przestrzeni od liczby godzin użytkowania powierzchni, liczby uczestników oraz proporcjonalnie do ceny wynajmu foyer". Ponadto, jak dodali, otrzymali sprzeczne informacje "odnośnie do miejsca imprezy komercyjnej, obowiązujących uregulowań dotyczących najmu/użyczenia powierzchni Opery oraz kosztów najmu przestrzeni na prywatne spotkanie".

Zobacz wideo "Czarnek to minister indoktrynacji polskiej szkoły"

"GW": Halina Ołdakowska złamała procedury BHP i przeciwpożarowe

"Gazeta Wyborcza", powołując się na urzędników, podkreśla, że brakuje umowy najmu z Bartoszem Rybakiem. Oznacza to, że nie ma oświadczenia "potwierdzającego znajomość informacji o występujących na terenie Opery Wrocławskiej zagrożeniach oraz sposobach postępowania w sytuacjach awaryjnych na terenie Opery Wrocławskiej". "Biesiada na scenie była możliwa tylko dlatego, że ówczesna dyrektorka Halina Ołdakowska złamała procedury BHP i przeciwpożarowe" - podkreśla "GW"

Halina Ołdakowska zapewniała, że żadne przepisy bezpieczeństwa nie zostały złamane, zaś biuro prasowe opery odpowiedziało "GW", że "'obszar udostępniony' został 'odpowiednio wydzielony i zabezpieczony' oraz obecny był strażak". Jednak według ustaleń "GW" do kontroli nie przedłożono odpowiedniej dokumentacji w tej kwestii, m.in. tej dot. stosowania przepisów BHP podczas użyczenia powierzchni sceny.

Co więcej, 'pracownik Opery odpowiedzialny za sprawy bhp ppoż.' (czyli ów strażak, o którym napisało biuro prasowe) został poinformowany, że jest to spotkanie z gośćmi po spektaklu, a nie impreza komercyjna, "celem obejścia konieczności zabezpieczenia pod kątem bhp ppoż." - czytamy.

Po kontroli zalecono, aby przestrzegano cennika wynajmu i opracowano procedur przestrzegania przepisów BHP. Pilnować tego nie będzie jednak Halina Ołakowska. Na stanowisko dyrektora naczelnego ma zostać powołany Tomasz Janczak, a dyrektorem artystycznym ma zostać Michał Znaniecki.

Impreza urodzinowa (byłego) współpracownika Czarnka

Przypomnijmy, pod koniec lutego "Fakt" opisał wizytę ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka we Wrocławiu. Dziennik podał, że polityk przyjechał do stolicy Dolnego Śląska służbową limuzyną z obstawą SOP. Na początku miał stawić się w hotelu Monopol, a następnie miał ruszyć na imprezę urodzinową swojego współpracownika Bartosza Rybaka. Impreza, jak podawano, odbyła się w Operze Wrocławskiej. W jej trakcie lider zespołu Bayer Full miał śpiewać ze sceny przebój "Majteczki w kropeczki" po chińsku.

Dzień później do sprawy odniósł się minister Przemysław Czarnek, który zdementował te doniesienia. Polityk przekazał, że był we Wrocławiu 17 lutego, gdzie odwiedził Politechnikę Wrocławską oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Wieczorem wraz z rektorami szkół wyższych był na operze "Cyganeria". "Nie było żadnego występu Bayer Full i nie słyszałem tam ich piosenki, choć, jak wielu, lubię też taką muzykę" - podkreślił szef MEiN.

Andrzej Duda w Pajęcznie Morawiecki mówił o Chinach i Tajwanie. Duda: Niektórzy się zagalopowują

Współpracownik Czarnka odwołany

Sam Bartosz Rybak początkowo przekazał "Faktowi", że za imprezę zapłacił z prywatnych środków. Później powiedział, że "w ramach wewnętrznych rozliczeń" poprosił fundację Instytut Europejski Pro Civium "o dokonanie płatności za catering w Operze Wrocławskiej". - Jest to zgodne z prawem. Nigdy nie obiecywałem władzom fundacji jakiegokolwiek wsparcia przy ubieganiu się o dotacje publiczne. Warto zaznaczyć, że według mojej wiedzy fundacja nie korzysta z finansowania ze środków publicznych - podkreślił. Rybak jest zatrudniony w fundacji na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zajmuje się tam doradztwem.

Na początku marca Bartosz Rybak poprosił Przemysława Czarnka o zawieszenie go w obowiązkach. 8 marca został odwołany ze stanowiska pełnomocnika ministra do spraw współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi.

Joe Biden Joe Biden zdecydował. Obecny prezydent USA będzie ubiegał się o reelekcję

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: