Polacy spojrzeli w szklaną kulę. Jaka przyszłość czeka PiS po wyborach? Są wyniki sondażu

Czy Prawo i Sprawiedliwość straci władzę po wyborach parlamentarnych? Zapytano o to Polaków w najnowszym badaniu United Surveys dla wp.pl. Jak się okazało, los partii Jarosława Kaczyńskiego dzieli rodaków.
Zobacz wideo Komisja ds. wpływów rosyjskich? "Pomysł rodem z cywilizacji wschodniej, jak rosyjska czy białoruska"

Pracownia United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski zapytała Polaków, czy po najbliższych wyborach Prawo i Sprawiedliwość przestanie rządzić. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 42,9 proc. respondentów. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 15,4 proc. badanych, a "raczej tak" 27,5 proc. 45,1 proc. respondentów uważa, ze partia Jarosława Kaczyńskiego będzie nadal rządzić (12,4 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 32,7 proc. "raczej nie"). 

Czy PiS straci władzę po wyborach? Wyniki sondażu

12 proc. badanych opowiedziało, że nie wie lub trudno im powiedzieć, czy PiS będzie nadal rządzić w Polsce. W sondażu sprawdzono, jak te wyniki mają się do preferencji politycznych.

Jak czytamy na portalu, ani jeden zwolennik PiS nie wskazał odpowiedzi "zdecydowanie tak" na pytanie, czy PiS straci władzę po wyborach. Z kolei 13 proc. odpowiedziało "raczej tak". 44 proc. zdecydowanie odrzuciło możliwość utraty władzy przez PiS. 12 proc. w tej grupie nie miało zdania.

Wywiady Sroczyńskiego Jeśli jesteś stolarzem, ChatGPT cię nie dotknie, jak menedżerem, to już tak

Wśród wyborców opozycji 28 proc. uważa, że PiS nadal będzie rządziło. Z kolei 62 proc. jest przeciwnego zdania. Co 10 osoba nie miała zdania w tej kwestii.

W badaniu sprawdzono też, co o takim scenariuszu sądzą niezdecydowani wyborcy. 44 proc. z nich stwierdziło, że PiS nie straci władzy. 43 proc. jest odmiennego zdania. 

Badanie przeprowadzono w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku na grupie 1000 Polaków z wykorzystaniem połączonych metod CAWI i CATI (w proporcji 50/50).

Więcej o: