Ryszard Petru może wrócić do polityki. Jest namawiany do startu w wyborach parlamentarnych

Aleksandra Boryń
Ryszard Petru jest założycielem Nowoczesnej, który w 2017 roku ustąpił z funkcji szefa partii na rzecz Katarzyny Lubnauer, a dwa lata później wycofał się z polityki. Teraz jednak może wrócić. Polityk przyznał bowiem, że jest namawiany do startu w wyborach do Senatu.

W październiku 2019 r. w programie "Tomasz Lis" Ryszard Petru był pytany, czy "odchodzi z polityki na amen". - Nie znam słowa amen. [...] Teraz odchodzę, ale nie ma słowa amen - odpowiedział wtedy Petru. W piątek, podczas rozmowy na antenie RMF FM przekazał, że rozważa powrót do polityki. Były przewodniczący Nowoczesnej dodał, że jest namawiany do startu w wyborach do Senatu, jednak nie chciał ujawnić więcej szczegółów. 

Zobacz wideo Prof. Chwedoruk: Gdy Ryszard Petru zaczynał, miał więcej atutów niż Szymon Hołownia

- Jestem namawiany przez znajomych polityków. Oni wskazują na to, że istnieje duży problem z przekazem liberalnym po stronie opozycyjnej, że brakuje tego głosu. O ile wcześniej brakowało go na zasadzie braku elementów programowych, to teraz widać, że te głosy przejmuje Konfederacja, która przez wiele osób jest postrzegana niestety jako partia opozycyjna wobec PiS-u - tłumaczył. W podobny sposób o wzroście poparcia dla Konfederacji mówił nasz dziennikarz Jacek Gądek w czwartek w porannej rozmowie Gazeta.pl, gdzie gościnią była Katarzyna Lubnauer. Gądek przyznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że zwolennicy liberalnych poglądów wybierają Konfederację, ponieważ "elektorat wolnorynkowy został osierocony przez Koalicję Obywatelską, PiS jest bardzo socjalny, lewica też".  

Petru o Mentzenie

W rozmowie z dziennikarzem RMF Ryszard Petru nie zgodził się ze stwierdzeniem, że "Sławomir Mentzen to nowy Petru". - Wydaje mi się, że oprócz niektórych elementów gospodarczych, w których mamy podobne poglądy, w całej masie poglądów pozostałych mamy zupełnie inne zdanie - mówił były szef Nowoczesnej. - Nie jest tak, że jak Sławomir Mentzen powie o podatkach to samo, co ja kiedyś mówiłem, to znaczy, że jesteśmy tacy sami - mówił polityk.

- Proszę pamiętać, że Konfederacja jest antyunijna, prorosyjska. Część posłów Konfederacji obecnie zasiadających w Sejmie ręka w rękę głosowała z PiS-em za całą destrukcją wymiaru sprawiedliwości - dodał Petru. Zapytany o swoje preferencje wyborcze przyznał, że "na pewno znajdzie taką osobę na listach opozycji, na którą spokojnie zagłosuje." - Nie chcę teraz rzucać nazwiskami. Na pewno w Nowoczesnej, która jest w ramach Koalicji Obywatelskiej, znalazłbym taką osobę. Na pewno będzie to osoba o liberalnych gospodarczych poglądach - dodał.

Kim jest Ryszard Petru?

Ryszard Petru jest założycielem Nowoczesnej, która dzisiaj wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował z pierwszego miejsca na liście w okręgu stołecznym. Uzyskał wówczas mandat posła na Sejm VIII kadencji. Nowoczesna zajęła wtedy czwarte miejsce, uzyskując poparcie 7,6 proc., a sam Petru zdobył 129 088 głosów. Partia Ryszard Petru wprowadziła do Sejmu 28 posłów.  

Zaskakująca taktyka PiS wobec Konfederacji. Chcą, by żerowała na Platformie Zaskakująca taktyka PiS wobec Konfederacji. Chcą, by żerowała na Platformie

W 2017 r. Petru ustąpił z funkcji przewodniczącego klubu poselskiego partii na rzecz Katarzyny Lubnauer. Rok później razem z Joanną Scheuring-Wielgus i Joanną Schmidt wystąpił z partii, próbując założyć nowe ugrupowanie - Teraz!. Partia została jednak rozwiązana w 2019 r., a Petru ogłosił odejście z polityki i powrót do biznesu. 

Więcej o: