Po długiej przerwie Kaczyński wraca na przedwyborczą trasę. Na Lubelszczyznę jedzie z nową akcją

Jarosław Kaczyński wraca na przedwyborczą trasę i to z nową akcją, którą ma zainicjować już w ten weekend na Lubelszczyźnie. Ma chwalić się tym, co PiS zrobiło dla samorządów. - Czego te małe ojczyzny nie doczekały się albo nigdy nie oczekiwały od naszych poprzedników - powiedział sekretarz partii Krzysztof Sobolewski.

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna akcję "Polska jest jedna - inwestycje lokalne". Zostanie zainicjowana w sobotę w Janowie Lubelskim przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W wydarzeniu ma wziąć udział również premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy pokazać, co rząd Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku zrobił dla Polski lokalnej, dla tych małych ojczyzn. Czego te małe ojczyzny nie doczekały się albo nigdy nie oczekiwały od naszych poprzedników - wyjaśniał na antenie Polsat News sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski. Również wicerzeczniczka partii Urszula Rusecka przekazała, że Jarosław Kaczyński będzie mówił o tym, co rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił w ostatnich latach dla samorządów. Jak wskazała, chodzi przede wszystkim o środki przekazane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Rusecka dodała, że samorządowcy przyznają, iż nigdy wcześniej nie było takiego dofinansowania projektów lokalnych.

Zobacz wideo Plan Tuska na pierwsze sto dni rządów? Rozliczenie. "Nie ma litości, będą musieli zapłacić!"

W niedzielę w ramach akcji "Polska jest jedna - inwestycje lokalne" zorganizowane zostaną spotkania w 15 okręgach partyjnych PiS. Uczestniczyć w nich będą premier, ministrowie i parlamentarzyści ugrupowania. Mateusz Morawiecki spotka się z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego, szef MON Mariusz Błaszczak będzie w Legionowie, a minister aktywów państwowych Jacek Sasin - w Białymstoku. Ponadto zaplanowane są spotkania z udziałem m.in. Marleny Maląg, Anny Krupki czy Marcina Horały.

Problemy zdrowotne Jarosława Kaczyńskiego

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem Jarosław Kaczyński przeszedł operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Ze szpitala miał wyjść po kilku dniach, jednak - jak dowiedział się nasz dziennikarz Jacek Gądek - prezes PiS zniósł zabieg gorzej, niż się spodziewano. Ze względu na problemy zdrowotne polityk musiał przerwać swój przedwyborczy przejazd do Polsce. Spotkania z Polakami miał wznowić na przełomie stycznia i lutego. Tak się nie stało, nie tylko ze względu na ostry ból kolana, ale także - o czym informował Onet - przez znaczne osłabienie organizmu po sepsie, którą Kaczyński miał przejść po operacji w wyniku zakażenia gronkowcem. - Na szczęście sepsę szybko udało się zdiagnozować, co pozwoliło wdrożyć odpowiednie i skuteczne szpitalne leczenie - podkreślił w rozmowie z Onetem jeden z najbliższych współpracowników polityka.

Tym informacjom zaprzeczył rzecznik PiS. "W związku z pojawiającymi się medialnymi doniesieniami informuję, iż poza dłuższą rekonwalescencją, po zaplanowanej uprzednio operacji, p. prezes Jarosław Kaczyński NIE PRZECHODZIŁ sepsy. Wszelkie medialne spekulacje w tej sprawie są nieprawdziwe" - napisał Rafał Bochenek. Jeszcze wcześniej do stanu zdrowia szefa PiS odniósł się Marek Suski. - Miał rzeczywiście problemy po tym zabiegu [operacji kolana - red.]. Miał takie jakby początki sepsy - powiedział. Dopytywany, czy antybiotyki zadziałały i prezes ma się już dobrze, odparł: "Jak widać, jest zdrowy i pełen sił do walki".

W środę Radosław Fogiel w Porannej Rozmowie Gazeta.pl pytany był o stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego. - Nie jest tajemnicą, że pan prezes jeszcze przechodzi rekonwalescencję po operacji kolana, to czynnik naturalny. Ale myślę, że będziemy mieli coraz większą aktywność prezesa w najbliższych tygodniach - zaznaczył.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: