Jakie obietnice powinni złożyć politycy, aby wygrać wybory? Polacy najczęściej mówili jedno [SONDAŻ]

Katarzyna Rochowicz
Wybory parlamentarne odbędą się już jesienią tego roku. Mimo że sezon kampanii wyborczych oficjalnie się nie rozpoczął, politycy już zaczęli objazdy po kraju. W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, jakie obietnice musieliby złożyć, aby wygrać wybory.
Zobacz wideo Młodzi mężczyźni wolą Konfederację? Dziemianowicz-Bąk: To chwilowy zwrot

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys zapytano ankietowanych: "Jakie obietnice lub tematy kampanijne zdecydują o wygraniu wyborów do Sejmu?". Najwięcej respondentów (43,1 proc.) wskazało odpowiedź "transfery pieniężne do różnych grup społecznych". Jak wynika z badania, odpowiedź tą wybrało 60 proc. zwolenników opozycji i 29 proc. popierających obecnych rządzących. Z kolei 22 proc. niezdecydowanych zgodziło się z tą kwestią. 

Wybory parlamentarne 2023. Co partie powinny obiecać wyborcom, żeby wygrać?

Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź dotycząca poprawy usług publicznych (zdrowia, edukacji) i wybrało ją 18 proc. badanych, z czego 20 proc. popierających obóz rządzący, a 15 proc. opozycję. Kwestie bezpieczeństwa państwa wybrało 12 proc. ankietowanych, z czego 26 proc. tej odpowiedzi stanowią zwolennicy rządu, a 6 proc. wyborcy opozycji.

Na kolejnym miejscu z kolei uplasowała się odpowiedź dotycząca kwestii światopoglądowych (aborcji, mniejszości seksualnych). Zagłosowało na nią 11,8 proc. respondentów. Z czego wybrało ją aż 35 proc. osób niezdecydowanych, 11 proc. zwolenników rządu oraz 7 proc. elektoratu opozycji. Z kolei 4,8 proc. ankietowanych zagłosowało na odpowiedź "krytykowanie przeciwników politycznych". Niecałe 4 proc. wybrało odpowiedź "inne", a 6,5 proc. ankietowanym ciężko stwierdzić, czego oczekują od rządzących.

Sondaż przeprowadzono na próbie 1000 osób w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. Zastosowano metodologię mieszaną CATI & CAWI (w podziale 50/50).

Jarosław Kaczyński PiS ma szansę znowu rządzić po wyborach. Jest jedno "ale" [SONDAŻ]

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023?

Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku. Obecna kadencja Sejmu i Senatu kończy się 12 listopada 2023 roku. Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej daty, to już wiadomo, że prezydent Andrzej Duda będzie miał do wyboru tylko cztery daty. Zgodnie z zasadami konstytucji są to niedziele: 15 października, 22 października, 28 października, 5 listopada. Prezydent ma czas na ogłoszenie dokładnego terminu wyborów parlamentarnych do sierpnia 2023 roku.

Więcej o: