Jest decyzja sądu ws. posłanki Lewicy. Scheuring-Wielgus pokazała transparent w kościele

Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał w mocy decyzję sądu niższej instancji o umorzeniu postępowania dotyczącego posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. Sprawa dotyczyła wydarzenia z 2020 r., kiedy to posłanka przyszła do kościoła z transparentem z napisem: "Kobieto! Sama umiesz decydować".
Zobacz wideo Kołodziejczak: PiS rozpoczął proces wyjścia Polski z UE

Na początku marca Sąd Rejonowy w Toruniu orzekł, że posłanka Joanna Scheuring-Wielgus nie obraziła uczuć religijnych. Nie dopatrzył się też w jej zachowaniu złośliwego przeszkadzania w mszy świętej. Zażalenia od tej decyzji złożyły toruńska prokuratura i Ordo Iuris. Na poniedziałkowym posiedzeniu zażalenia te odrzucił Sąd Okręgowy w Toruniu. - Sąd utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie - przekazał nam mec. Artur Nowak, pełnomocnik Joanny Scheuring-Wielgus. Prawnik zaznaczył, że parlamentarzystka nie miała zamiaru znieważenia symboli religijnych ani zakłócenia mszy, ale chodziło jej o to, by zwrócić uwagę na problem związany z represjonowaniem kobiet.

Umorzenie sprawy Joanny Scheuring-Wielgus. Jest orzeczenie sądu

Przypomnijmy: 25 października 2020 roku Joanna Scheuring-Wielgus wraz z mężem Piotrem Wielgusem protestowała przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. W kościele św. Jakuba w Toruniu, gdzie 17 lat wcześniej Wielgusowie brali ślub, para stanęła z transparentami: "Kobieto! Sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką". W 2021 r. roku Sąd Rejonowy umorzył sprawę dotyczącą samego Piotra Wielgusa ze względu na to, że zdarzenie "nie nosiło znamion czynu zabronionego". Decyzję tę po zażaleniu złożonym przez prokuraturę podtrzymał Sąd Okręgowy.

Więcej o: