Zbigniew Rau: Będziemy popierać wypowiedzenie deklaracji NATO-Rosja z 1997r.

- W decyzjach o rozmieszczaniu wojsk ani Sojusz, ani poszczególne państwa nie mogą się czuć ograniczone Aktem Stanowicym NATO-Rosja z 1997 roku. Będziemy popierać propozycje wypowiedzenia tej deklaracji - mówił Zbigniew Rau w Sejmie.

Szef MSZ Zbigniew Rau przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2023 roku podkreślił, że Polska czyni starania, aby Węgry i Turcja ratyfikowały akcesję Szwecji do NATO. Minister mówił, iż nasze położenie geograficzne powoduje, że musimy w ramach sojuszu zakładać udzielenie pomocy naszym sąsiadom. Musimy też stale zwiększać nasz potencjał obronny.

- Chcemy przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie zatwierdzić nowy model sił Sojuszu, który zapewni zdolność do obrony terytorium NATO od pierwszego dnia agresji - mówił w czwartek w Sejmie szef MSZ 

Minister przypomniał, że Polska przeforsowała zmianę strategii NATO, która zakłada brak zgody na czasowe oddanie przeciwnikowi terytorium i na zdolność sojuszu na odpowiedź na agresję od pierwszego dnia.

Dodał, że Polska będzie popierać propozycje wypowiedzenia deklaracji Rosja-NATO z 1997 r.

- Jeśli Rosja wróci do przestrzegania prawa międzynarodowego, będziemy i tak potrzebowali nowego porozumienia - dodał.

Rau o Unii Europejskiej: Polska będzie działać, by instytucje UE nie naruszały różnorodności państw członkowskich

Rau, podkreślił, że integracja europejska jest najpełniejszym wyrazem aspiracji społeczeństw europejskich na rzecz dobra wspólnego wszystkich Europejczyków. Minister mówił, że jest to też stanowisko większości Polaków i co za tym idzie każdego polskiego rządu. Zaznaczył, że Unia Europejska działa w granicach powierzonych jej kompetencji i jest instrumentem, w ramach którego jej członkowie realizują swoje i wspólne cele.

Zbigniew Rau dodał, że Polska w polityce europejskiej dąży i dążyć będzie do działań opartych na porozumieniu między wszystkimi członkami Unii, a nie na porozumieniach między największymi, a "tym bardziej dyktatu najpotężniejszego państwa członkowskiego". Dodał, że Polska będzie działać, by instytucje UE nie naruszały różnorodności państw członkowskich i ich konstytucyjnej tożsamości.

Jak dodał, Polska ubolewa nad postawą Węgier wobec agresji Rosji na Ukrainę. Minister mówił, że Warszawa będzie przekonywać Budapeszt do zmiany stanowiska, by w pełni wykorzystać potencjał naszych relacji.

Więcej o: