Unia Europejska za bardzo wtrąca się w sprawy państw członkowskich? Większość jest innego zdania [SONDAŻ]

Większość badanych w sondażu na zlecenie Wirtualnej Polski uważa, że unijne instytucje ingerują w sprawy krajów członkowskich "w odpowiednim stopniu". Znacznie mniej osób - 28,6 proc. - uznało, że ingerencja ze strony UE jest "zbyt mocna".
Zobacz wideo O dwóch takich z RPP, co krytykowało Glapińskiego. "Jadą po mnie ostro... muszę się powstrzymywać"

Sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła pracownia United Surveys. W badaniu pytano o opinię na temat ingerencji instytucji Unii Europejskiej w sprawy wewnętrzne krajów członkowskich. 37,6 proc. odpowiedziało, że UE ingeruje "w odpowiednim stopniu". 12,3 proc. uznało, że unijne instytucje powinny ingerować w sprawy krajów członkowskich "raczej mocniej", a 2,6 proc. "zdecydowanie mocniej". 

Ingerencja instytucji UE w sprawy państw członkowskich za mocna? Tak uważa 26,6 proc.

28,6 proc. odpowiedziało natomiast, że instytucje UE "zdecydowanie zbyt mocno ingerują w sprawy wewnętrzne krajów członkowskich". "Raczej zbyt mocno" - to odpowiedź udzielona przez 15,1 proc. 3,8 badanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć". 

Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu. 9 kwietnia br. chińska armia ćwiczy 'precyzyjne ataki' na cele na Tajwanie. Chiny ćwiczą "precyzyjne ataki" na cele na Tajwanie

Odpowiedzi pokrywają się z preferencjami politycznymi. Wśród ankietowanych aż 84 proc. wyborców PiS uznało, że unijne instytucje za bardzo ingerują w sprawy państw (72 proc. - "zdecydowanie zbyt mocno", 12 proc. - "raczej zbyt mocno"). 9 proc. wyborców PiS przyznało, że UE ingeruje w odpowiednim stopniu, a 5 proc., że powinna ingerować "raczej mocniej". 

20 proc. wyborców opozycji odpowiedziało, że ingerencja UE jest zbyt mocna (10 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie zbyt mocno", tyle samo odpowiedziało "raczej zbyt mocno"). 61 proc. uważa, że UE ingeruje odpowiednio.

Sebastian Głuchy Młody strażak zginął w tragicznym wypadku. OSP Sękowo: "Nasze serca pękają z żalu"

36 proc. wyborców niezdecydowanych stwierdziło, że UE w odpowiednim stopniu "wtrąca się" w sprawy państw członkowskich. 26 proc. odpowiedziało, że ingerencja powinna być większa. Natomiast 32 proc. jest zdania, że UE ingeruje za mocno. 

Badanie przeprowadzono w dniach 31 marca - 2 kwietnia na próbie 1000 osób.

Ustawa o SN w Trybunale

Główna oś spory polskiego rządu z Unią Europejską dotyczy kwestii praworządności. Wiąże się z nią brak wypłaty pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Polski rząd przygotował dwa projektu ustaw, które mają doprowadzić do kompromisu w tej sprawie - ustawa wiatrakowa została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym czeka na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o: