Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego. Najliczniejsza Rada Ministrów od 1992 roku

Powołanie nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także zmiana na stanowisku ministra cyfryzacji, spowodowały, że rząd Mateusza Morawieckiego ma najwięcej członków od 1992 roku. Wtedy funkcję premiera pełniła Hanna Suchocka, ale jej rząd po niespełna roku upadł z powodu wotum nieufności.

Po dymisji Henryka Kowalczyka z funkcji ministra rolnictwa, nowym szefem resortu został Robert Telus. Kowalczyk pozostał w rządzie jako wicepremier i szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Z kolei na stanowisko ministra cyfryzacji, które do tej pory zajmował premier Mateusz Morawiecki, został powołany sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Zmiany spowodowały, że obecna Rada Ministrów jest najliczniejsza od 1992 r., a więc od czasu rządów Hanny Suchockiej, zauważa tvn24.pl

Zobacz wideo Siemoniak: Są dwie przyczyny wzrostu poparcia Konfederacji, nigdy nie rządzili i zagospodarowali dystans do obecności Ukrainy

Rada Ministrów składa się teraz z 27 osób, w tym z premiera, trzech wicepremierów i jednocześnie ministrów, wicepremiera i 22 ministrów, wylicza portal. Do tej pory w składzie najliczniejszego gabinetu było 25 członków. Tyle osób zasiadało w rządzie Hanny Suchockiej, z kolei w gabinecie Mateusza Morawieckiego przed rekonstrukcją z 2022 r. było o trzy osoby mniej niż obecnie. Ponadto, jak donosi serwis, "w marcu 2020 roku 24-osobowa Rada Ministrów Mateusza Morawieckiego była najliczniejszym gabinetem wśród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej".

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk Nieoficjalnie: Dymisja ministra Kowalczyka jeszcze przed świętami

Rząd Hanny Suchockiej z 1992 r.

Hanna Suchocka przejęła władzę 11 lipca 1992 po niepowodzeniu misji utworzenia rządu przez Waldemara Pawlaka. Pod koniec maja 1993 Sejm na wniosek NSZZ "Solidarność", uchwalił wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej. Przeważył wtedy jeden głos.  

Więcej osób w rządzie

Zmiany na stanowiskach ministra rolnictwa oraz ministra cyfryzacji nie są jednymi w ostatnim czasie. Mateusz Morawiecki powołał też Piotra Ciepluchę na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę fakt, że sekretarze i podsekretarze stanu, czyli wiceministrowie, zastępują konstytucyjnych ministrów w ich pracach, przez co mogą reprezentować stanowisko rządu, Cieplucha jest 86 wiceministrem. Ponadto rząd składający się z sekretarzy i podsekretarzy stanu w ministerstwach oraz w Kancelarii Premiera łącznie liczy 113 osób. Aż siedmiu wiceministrów jest w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a najmniej, bo tylko dwóch jest w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o: