Wielkanoc pokrzyżowała PiS-owi obchody rocznicy smoleńskiej. Partia przenosi je z 10 kwietnia na 16 kwietnia

Katarzyna Rochowicz
Jak poinformował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej zostaną w tym roku przesunięte. Zamiast 10 kwietnia, odbędą się one 16 kwietnia.

Rocznica katastrofy smoleńskiej wypada w tym roku w Poniedziałek Wielkanocny. W związku z tym 10 kwietnia 2023 roku nie odbędą się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek, zostaną one przesunięte. - Odbędą się 16 kwietnia - przekazał. - Program nie ulega zmianom, będziemy tę rocznicę obchodzić jak co roku - dodał rzecznik PiS.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zmiana daty

Potwierdziły się więc wcześniejsze doniesienia przekazane przez sekretarza generalnego partii rządzącej Krzysztofa Sobolewskiego, który przekazał w rozmowie z dziennikarzami "SE", że zmiana daty dotyczy zarówno obchodów państwowych, jak i partyjnych. Za organizację tych pierwszych odpowiada również Ministerstwo Obrony Narodowej. - Wszystkie nasze aktywności przesuwamy na 16 kwietnia (niedziela - red.). Będzie tak jak rok temu - mówił Sobolewski.

Dodał także, jak będzie wyglądał plan wydarzeń tego dnia. - Będzie poranna msza święta, później Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Wieczorem kolejna msza, przemarsz i wystąpienie prezesa Kaczyńskiego - wyliczał.

Jak co roku 10 kwietnia w Warszawie organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce w 2010 roku. Organizatorzy postanowili jednak przesunąć wydarzenia upamiętniające ten dzień. Jak przekazał "Super Express", obawiano się, że uczestnicy wydarzenia, którzy przyjeżdżają wówczas do stolicy z całej Polski, mogą mieć problem z dojazdem na uroczystości.

W katastrofie samolotu rządowego Tu-154M lecącego na 70. rocznicę obchodów zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób. W tym między innymi ówczesna para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy.

Więcej o: