Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Porannej rozmowie Gazeta.pl: Temat rzezi wołyńskiej zostanie dziś omówiony

- Temat rzezi wołyńskiej jest obecny w rozmowach polsko-ukraińskich na różnych szczeblach i z pewnością także dziś zostanie omówiony - stwierdził w Porannej rozmowie Gazeta.pl Paweł Jabłoński. Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że "kwestia ekshumacji ofiar nie zostanie domknięta w ciągu jednego dnia".

Paweł Jabłoński mówił w rozmowie z dziennikarzem Gazeta.pl o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Ukraiński przywódca spotka się z Andrzejem Dudą. Najpierw odbędą się rozmowy w cztery oczy, a następnie prezydenci wystąpią na Zamku Królewskim. Jacek Gądek zapytał wiceszefa MSZ o to, czy jednym z tematów rozmów przywódców będzie ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej.

Temat rzezi wołyńskiej jest obecny w rozmowach polsko-ukraińskich na różnych szczeblach i z pewnością także dziś zostanie omówiony. Jednak proszę pamiętać, że kwestia ekshumacji ofiar nie zostanie domknięta w ciągu jednego dnia, bo to jest sprawa wymagająca długiej i ciężkiej pracy

- podkreślił gość Porannej rozmowy Gazeta.pl. Jabłoński zaznaczył, że kwestie związane z II wojną światową "nie są zamknięte na wielu różnych odcinkach, np. sprawa zadośćuczynienia za zbrodnie niemieckie". - W ostatnich miesiącach widzieliśmy zmianę nastawienia ze strony ukraińskiej. Widzieliśmy pewne gesty, które przed inwazją rosyjską wydawały się nierealne - dodał Jabłoński. Jego zdaniem, jeśli ktoś mówi o tym, że Polska zapomina o rzezi wołyńskiej, to wprowadza opinię publiczną w błąd. Dodał, że jedną kwestią powinna być ekshumacja ofiar, a drugą - edukacja.

Zobacz wideo Jak rozwiązać sprawę Wołynia? "Jedną rzeczą powinny być ekshumacje, drugą - edukacja"

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Porannej rozmowie Gazeta.pl: Rozmawiamy z Niemcami

Jacek Gądek zapytał swojego gościa o wynegocjowanie sprzętu wojskowego z Niemiec dla Polski. Berlin zobowiązał się do tego, że przekaże sprzęt krajom, które przekazują pomoc Ukrainie. - Sygnalizowaliśmy, że tempo tych dostaw jest niezadowalające. Na papierze to wszystko bardzo ładnie wyglądało, ale w praktyce było to dla nas zbyt wolne, żeby realnie wpływało na nasze bezpieczeństwo - odpowiedział Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska "cały czas rozmawia z Niemcami". - Także o kwestiach produkcji uzbrojenia i remontów sprzętu, który jest wysyłany do Ukrainy - dodał Jabłoński. Dopytywany przez Jacka Gądka przyznał, że "nie wie, na jakim obecnie etapie są rozmowy z Niemcami".

Finlandia przystąpiła do NATO

Jacek Gądek rozmawiał z Pawłem Jabłońskim o wejściu Finlandii do NATO. Stało się to niecały rok od złożenia wniosku o przyjęcie do Sojuszu, co było najszybszym procesem w historii. - Putin chciał zatrzasnąć drzwi Sojuszu. Dziś pokazujemy, że zawiódł, że agresja i zastraszanie nie działa. (...) Od dzisiaj Finlandia będzie objęta zdecydowanymi, pełnymi gwarancjami NATO, czyli artykuł 5, który mówi, że atak na jednego członka jest atakiem na nas wszystkich. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - mówił podczas uroczystości szef NATO Jens Stoltenberg.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: