Nowy ranking zaufania. Mateusz Morawiecki z najgorszym wynikiem od pięciu lat

Polacy największym zaufaniem darzą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To także z nim najchętniej zjedliby wielkanocne śniadanie. Duży spadek w rankingu zaufania odnotował z kolei premier. Wynik Mateusza Morawieckiego jest najgorszy od ponad pięciu lat - to wnioski z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Onetu.

Z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Onetu, wynika, że na czele rankingu ponownie znalazł się Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 43,1 proc. osób ankietowanych. To wzrost o 0,5 pkt proc. w stosunku do badania z lutego br. Jak czytamy, negatywne zdanie o Trzaskowskim ma 39,2 proc. respondentów (+0,9 pkt proc.), a neutralne 17,7 proc. (-1,4 pkt proc.).

Zobacz wideo Morawiecki sprzeciwia się decyzji MKOl-u: Co to jest za podejście do tematu?!

Ranking zaufania. Morawiecki z najgorszym wynikiem od pięciu lat

Drugie miejsce w rankingu zaufania przypadło Andrzejowi Dudzie. Prezydentowi ufa 41,5 proc. badanych, czyli mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do lutego. 47,6 proc. ankietowanych (wzrost o 7 pkt proc.) nie ufa głowie państwa, a neutralny stosunek ma do niego 10,1 proc. (-6,5 pkt proc.). Trzecie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Szefowi rządu ufa  35,7 proc. respondentów (o 2 pkt proc. mniej). To najgorszy wynik polityka od grudnia 2017 r. (wtedy 35,2 proc. zaufania), kiedy stanął na czele gabinetu. Nie ufa mu 56 proc. pytanych (+4,1 pkt proc.), a 7,5 proc. (-2,1 pkt proc.) miało o nim neutralne zdanie" - podaje Onet.

Na czwartym miejscu z takim samym wynikiem - 33,6 proc. zaufania znalazł się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Kolejne miejsca zajęli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - 32,6 proc. zaufania, lider Polski 2050 Szymon Hołownia - 29,6 proc., prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński - 29,3 proc., współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń - 28,4 proc., marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 28,3. Największy wzrost zaufania, w stosunku do analogicznego badania z lutego (+4,9 pkt do poziomu 14,6 proc.) zanotował jeden Krzysztof Bosak (Konfederacja). 

Komu Polacy ufają najmniej? Kaczyński na podium

Największy spadek zaufania odnotował marszałek Senatu Tomasz Grodzki (+10,3 pkt do poziomu 49,5 proc.). Na czele rankingu nieufności stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nieufność wobec niego zadeklarowało w marcu 70,8 proc. badanych. Kolejne miejsce z wynikiem 61,6 proc. zajmuje wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na ostatnim stopniu podium znalazł się Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 61,5 proc. badanych. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 20-21 marca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Kogo Polacy zaprosiliby na święta? Trzaskowski, Morawiecki i Tusk

Z kolei Radio ZET zapytało Polaków, kogo z polityków najchętniej ugościliby przy wielkanocnym stole. Najwięcej ankietowanych (16,9 proc.) w sondażu IBRiS dla Radia ZET odpowiedziało, że zaprosiłoby do siebie Rafała Trzaskowskiego. Na drugim miejscu ankietowani wskazali premiera Mateusza Morawieckiego (14,5 proc.), a na trzecim lidera PO Donalda Tuska (12,1 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się: lider Nowej Nadziei Sławomir Mentzen (4,2 proc.), przywódca Polski 2050 Szymon Hołownia (3,4 proc.), współprzewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty, lider Agrounii Michał Kołodziejczak (obydwoje po 2,8 proc.) oraz Zbigniew Ziobro i Adrian Zandberg (obydwoje po 2,6 proc.). Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 31.03-01.04.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Więcej o: