Rosja objęła prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Najgorszy żart primaaprilisowy na świecie"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skrytykował przejęcie przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. "To najgorszy żart primaaprilisowy na świecie" - ocenił. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że przewodniczenie Rosji w RB ONZ jest "dowodem na bankructwo procedur w światowych instytucjach".

Rosja w sobotę przejęła na miesiąc kierowanie pracami Rady Bezpieczeństwa ONZ, która ma czuwać nad pokojem na świecie. Poprzednio, kierowała tą organizacją w lutym 2022 roku, dokładnie wtedy, gdy rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Każdy z 15 członków Rady sprawuje rotacyjne przewodnictwo przez miesiąc.

"Rosyjskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to policzek wymierzony społeczności międzynarodowej" - napisał na Twitterze Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Jednocześnie zaapelował do obecnych członków Rady Bezpieczeństwa, aby udaremnili wszelkie rosyjskie próby nadużycia swojego przewodnictwa. Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji określił zmiany w RB ONZ jako "najgorszy żart primaaprilisowy na świecie". 

- Kraj, który systematycznie narusza wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa międzynarodowego, przewodniczy ciału, którego jedynym zadaniem jest obrona bezpieczeństwa międzynarodowego - powiedział Kułeba.

Rosja to stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ - obok Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji. Od początku inwazji Kremla na Ukrainę w lutym ubiegłego roku ukraińskie władze wielokrotnie kwestionowały prawo Federacji Rosyjskiej do zasiadania w Radzie.

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Prezydent Ukrainy: Bankructwo procedur w instytucjach

Swoje niezadowolenie w tej sprawie wyraził także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na Twitterze zamieścił wpis, w którym przypomina o piątkowym zabójstwie 5-miesiecznego chłopca o imieniu Danyło, którego dokonali Rosjanie. Rodzice chłopca zostali ranni. 

Zełenski przyznaje, że "to jeden z setek ataków artyleryjskich przeprowadzanych codziennie przez państwo terrorystyczne". "Dzisiaj Rosja zaczyna przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ i jest to dowód na bankructwo procedur w światowych instytucjach" - podsumował.

Jak podaje CNN szef Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ Richard Gowan powiedział, że "problemem nie jest rosyjska prezydencja, tylko rosyjskie zachowanie na Ukrainie"

Władimir Putin Rosja na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ. "To niestety nie jest żart"

Czy Rosję można usunąć ze stanowiska stałego członka RB?

- Kraj, który rażąco narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i najeżdża swojego mniejszego sąsiada, nie ma miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Niestety, Rosja jest stałym członkiem Rady i nie istnieje żadna międzynarodowa droga prawna, która mogłaby zmienić tę rzeczywistość - mówił w rozmowie z CNN rzecznik misji Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

Zgodnie z prawem nie można usunąć Rosji jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, jednak inne państwa mogą wywoływać na Federacji Rosyjskiej presję, np. zarzucając jej kłamstwa i prowadzenie nieludzkiej wojny w Ukrainie, przedstawiając przy tym niezależne dowody.

Jak dodaje CNN, im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym bardziej pozycja Rosji w ONZ może być niemile widziana, jednak jedyną "bronią" w tym przypadku mogą być słowa. 

Więcej o: