Duda podpisał przed kamerami ważny dokument. I tak nie może ujawnić, co jest w środku. Bo dotyczy wojska

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek na poligonie w Orzyszu postanowienie dotyczące kierunków rozwoju polskich Sił Zbrojnych na lata 2025-2039. Jak przekazał polityk, kierunki będą oparte nie tylko tradycyjnych fundamentach. Szczegóły są jednak nieznane, bo sam dokument jest niejawny.

- Kierunki rozwoju Sił Zbrojnych będą w ogromnym stopniu oparte na dotychczasowym fundamencie - lądowym, morskim i powietrznym, tak jak to od dziesięcioleci w naszym wojsku wygląda - mówił w Orzyszu prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Cymański: Mam ogromny żal i pretensje do Trybunału Konstytucyjnego, że tak długo zwleka z wnioskiem Prezydenta

Jak dodał, "do tego dochodzą także i nowe komponenty: wojska cyberprzestrzeni, po drugie wojska kosmiczne".

- Staramy się działać. Te główne kierunki, które zostały w sensie ramowym przygotowane, teraz, przez najbliższe miesiące będą wypełniane treścią (...) będą realizowane w tych właśnie obszarach - przekazał. 

Szef MON Mariusz Błaszczak mówił z kolei, że obecnie stawiany jest nacisk na artylerię i wojska pancerne. - Wyciągamy wnioski z wojny, jaka toczy się w Ukrainie. Wiemy, artyleria i wojska pancerne stanowią podstawę do tego, by Ukraina mogła się skutecznie bronić przed inwazją rosyjską - tłumaczył.

Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039. Duda podpisał dokument

Ustawa o obronie ojczyzny precyzuje, że prezydent, jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa.

Dokument jest aktualizowany i wydawany co cztery lata. Ma charakter niejawny.

"Określa wymagania dotyczące podnoszenia zdolności operacyjnych wojska we wszystkich domenach operacyjnych: lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej – pod względem dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji oraz szkolenia" - wylicza Kancelaria Prezydenta.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: