Emocje podczas obrad z rolnikami. Kołodziejczak: Minister wstał i wyszedł. Kaczyński kazał mu wrócić

Rolnicy podpisali porozumienie ws. zbóż importowanych z Ukrainy. Okazuje się, że emocji podczas obrad nie brakowało. Jak relacjonował lider Agrounii Michał Kołodziejczak w pewnym momencie minister rolnictwa Henryk Kowalczyk "wstał i po prostu wyszedł". Wrócił po dwóch godzinach. - Sądzę, że to Jarosław Kaczyński go przysłał - mówił Kołodziejczak.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w środę (29 marca) odbył się "okrągły stół" ws. sytuacji na rynku w związku z ukraińskim zbożem sprowadzonym do Polski. Uczestniczyło w nim blisko 50 przedstawicieli organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych. - Idę tam z niechęcią, ale z poczucia obowiązku. Idę tam w interesie polskiego chleba - powiedział tuż przed obradami lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Porozumienie udało się podpisać późnym wieczorem.

Zobacz wideo Tadeusz Cymański gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (30.03)

Obrady "okrągłego stołu". Michał Kołodziejczak: Kowalczyk myślał, że wszyscy wyjdą

Okazuje się, że emocje podczas obrad w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi sięgały zenitu. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski powiedział, że po godz. 18 minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wstał i po prostu wyszedł (spotkanie rozpoczęło się po godz. 13). - Myślał, że wszyscy wyjdą, a tak się nie stało. Zaapelowałem do przedstawicieli innych organizacji o pozostanie. Zostało nas 15 osób - mówił Kołodziejczak, dodając, że w tym czasie ministrowie w dwóch telewizjach próbowali oskarżyć go o zerwanie rozmów i samodzielną próbę okupacji ministerstwa. - Zastosowali kłamstwo jako sposób na rozbicie środowiska, ale tym razem im nie wyszło. Powtórzę: zostało 15 osób. Więc po dwóch godzinach wicepremier musiał wrócić - podkreślił lider Agrounii. - Sądzę, że to Jarosław Kaczyński go przysłał. Kazał mu wrócić, bo byłaby to kompromitacja dla rządu, gdybyśmy zostali tam do rana - przekazał Kołodziejczak tuż po północy. 

Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne) Mateusz Morawiecki złożył obietnice w sprawie ukraińskiego zboża

Jest porozumienie między rządem a rolnikami. Kowalczyk: Te 10 mld to zgrubny szacunek

Po spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister Henryk Kowalczyk przekazał dziennikarzom, że osiągnięto porozumienie. - Zadanie uważam za wykonane. Porozumienie zawiera 11 punktów, a najważniejsze to tarcza dla rolników, czyli 10 mld zł tytułem rekompensat i przywrócenie cła na towary importowane z Ukrainy - wyjaśnił Michał Kołodziejczak. - Te 10 mld to zgrubny szacunek, musimy do tego podejść metodycznie. Być może to będzie 10 mld, a może 12 mld zł, tego nie wiem, trzeba to metodycznie policzyć - stwierdził minister Kowalczyk 

Minister rolnictwa w rządzie PiS Henryk Kowalczyk podczas 'okrągłego stołu' - rozmów z przedstawicielami organizacji rolniczych ws. zalewającego Polskę zboża z Ukrainy. Warszawa, 29 marca 2023 r. Kompromis między rolnikami a ministerstwem. Opublikowano porozumienie

Porozumienie z rolnikami w 11 punktach 

Wicepremier i minister rolnictwa ObHenryk Kowalczyk przedstawił 11 propozycji działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celu stabilizacji sytuacji na tym rynku - czytamy na stronie rządowej. 

 1. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy.
 2. Wzmocnione zostają kontrole na granicy. Do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
 3. 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy.
 4. Dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.
 5. Będą dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy.
 6. Magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki. Proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia 2023 r.
 7. Budowa silosów i magazynów będzie mogła odbywać się bez pozwoleń na budowę.
 8. Będą dopłaty do budowy silosów zbożowych.
 9. Będą preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. Akcja kredytowa to 10 mld złotych.
 10. Będą pożyczki płynnościowe z KOWR dla podmiotów skupowych.
 11. Do końca maja 2023 r. nastąpi nowelizacja ustawy o biopaliwach.
Więcej o: