Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Czarnek na wezwanie do rozmów: Zapraszamy po świętach

Przemysław Czarnek odpowiedział na wezwanie Związku Nauczycielstwa Polskiego do rozmów w sprawie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Związek domaga się konkretnych rozwiązań. Jednym z elementów przyjętego stanowiska jest chęć uzyskania świadczenia przez nauczycieli na "starych" zasadach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego 29 marca wystosował list do Przemysława Czarnka w sprawie przejścia nauczycieli na emeryturę niezależnie od wieku i daty zawarcia stosunku pracy. Przyjęto stanowisko informujące o przywróceniu świadczenia na podstawie "starych" zasad. Związek domaga się także likwidacji oceny pracy nauczycieli za pomocą wartości punktowych i procentowych.

Zobacz wideo Podwyżki dla nauczycieli? "Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu"

Przemysław Czarnek odpowiedział na wezwanie

Minister Czarnek odpowiedział ZNP na Twitterze. Z treści informacji wynika, że związek może spodziewać się rozmów w niedługim czasie. "Proszę uprzejmie. Umówiliśmy się na maj, ale jeśli tak, to... zapraszamy po świętach. Wszystko gotowe. Cieszymy się z takiego przyspieszenia ZNP - nauczyciele czekali od... 2009 roku. Gdzie byliście wcześniej?!" - brzmi odpowiedź ministra.

Minister podczas spotkania z mieszkańcami Lublina 25 marca informował, że ostateczny projekt przywracania nauczycielskiego uprawnienia emerytalnego miał pojawić się w maju. Powodem decyzji rządu w sprawie wcześniejszych świadczeń, była malejąca liczba dzieci w polskich szkołach. Więcej informacji w artykule poniżej.

Czarnek o religii w przedszkolach. Czarnek o religii w przedszkolach. "PiS ma program ochrony religii"

Nauczyciele chcą emerytur na podstawie "starych" zasad

"Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o 'stare" zasady'" - brzmi stanowisko ZNP.

Związek domaga się przywrócenia prawa do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela. Rozmowy mają poruszyć wątek uzyskania świadczenia bez względu na wiek osoby nauczającej. Wysokość emerytury miałaby być podwyższona o dodatki, osiągnięcia zawodowe i nadgodziny.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Art. 88 ustawy Karta Nauczyciela informuje, że po 30-letnim okresie zatrudnienia, w którego skład wchodzi 20 lat wykonywania zawodu w szczególnym charakterze, lub 25 lat w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek, można przejść na emeryturę.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura honorowa. Świadczenie wzrośnie w tym roku do ponad 5 tys. zł

Ustawa obowiązywała od 26 stycznia 1982. Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę obowiązywał do 31 grudnia 2008 r. ZNP w kolejnym roku wystosował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zachowanie tego prawa, jednakże wniosek odrzucono. Świadczenie zostało utrzymane jedynie dla nauczycieli, których obejmowały przepisy, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. - informuje ZNP.

Więcej o: