Związek Nauczycielstwa Polskiego 29 marca wystosował list do Przemysława Czarnka w sprawie przejścia nauczycieli na emeryturę niezależnie od wieku i daty zawarcia stosunku pracy. Przyjęto stanowisko informujące o przywróceniu świadczenia na podstawie "starych" zasad. Związek domaga się także likwidacji oceny pracy nauczycieli za pomocą wartości punktowych i procentowych.
Minister Czarnek odpowiedział ZNP na Twitterze. Z treści informacji wynika, że związek może spodziewać się rozmów w niedługim czasie. "Proszę uprzejmie. Umówiliśmy się na maj, ale jeśli tak, to... zapraszamy po świętach. Wszystko gotowe. Cieszymy się z takiego przyspieszenia ZNP - nauczyciele czekali od... 2009 roku. Gdzie byliście wcześniej?!" - brzmi odpowiedź ministra.
Minister podczas spotkania z mieszkańcami Lublina 25 marca informował, że ostateczny projekt przywracania nauczycielskiego uprawnienia emerytalnego miał pojawić się w maju. Powodem decyzji rządu w sprawie wcześniejszych świadczeń, była malejąca liczba dzieci w polskich szkołach. Więcej informacji w artykule poniżej.
"Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o 'stare" zasady'" - brzmi stanowisko ZNP.
Związek domaga się przywrócenia prawa do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela. Rozmowy mają poruszyć wątek uzyskania świadczenia bez względu na wiek osoby nauczającej. Wysokość emerytury miałaby być podwyższona o dodatki, osiągnięcia zawodowe i nadgodziny.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Art. 88 ustawy Karta Nauczyciela informuje, że po 30-letnim okresie zatrudnienia, w którego skład wchodzi 20 lat wykonywania zawodu w szczególnym charakterze, lub 25 lat w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek, można przejść na emeryturę.
Ustawa obowiązywała od 26 stycznia 1982. Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę obowiązywał do 31 grudnia 2008 r. ZNP w kolejnym roku wystosował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zachowanie tego prawa, jednakże wniosek odrzucono. Świadczenie zostało utrzymane jedynie dla nauczycieli, których obejmowały przepisy, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. - informuje ZNP.