Kto głosuje na Konfederację? Odpowiedź nie mogła być inna [SONDAŻ]

Kolejne badania opinii publicznej odnotowują skok poparcia dla Konfederacji. "Gazeta Wyborcza" publikuje sondaż, który pokazuje, kim są wyborcy ugrupowania. Przede wszystkim partia cieszy się popularnością wśród mężczyzn. Co ich jeszcze ze sobą łączy?

Cały tekst pt. "Sondaż obywatelski. Komu nie przeszkadza 'piątka Konfederacji"' można przeczytać pod TYM LINKIEM. 

Zobacz wideo Sadura: Zjednoczona Prawica doskonale zdawała sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest Konfederacja

Z opublikowanego ostatnio sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zagłosować 34 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską - 27 proc., a na Konfederację - 11 proc. To oznacza, że PiS i Konfederacja uzyskałyby przy takim poparciu większość w Sejmie i mogłyby stworzyć wspólny rząd. To tylko dwa z wielu badań opinii publicznej, które wskazują na znaczny wzrost poparcia dla ugrupowania Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena. 

"Poparcie dla opozycji demokratycznej, Konfederacji i PiS liczyliśmy na próbie 4 tys. respondentów. Zsumowaliśmy głosy oddane na partie opozycji demokratycznej w kolejnych wariantach: głosy na KO, Lewicę, PL 2050 i PSL wariancie A; głosy oddane na blok KO i Lewicę oraz na blok PL 2050 i PSL w wariancie B; głosy oddane na blok KO, PL 2050, PSL i Lewicę w wariancie C i głosy oddane na blok KO, Lewica, PL 2050, PSL w wariancie D" - tłumaczy "Wyborcza". Z badania wynika, że jeśli chodzi o preferencje partyjne w zależności od płci, to na Konfederację głos oddałoby 17 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet., 38 proc. mężczyzn i 44 proc. kobiet oddałoby głos na opozycję, na PiS - 31 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet. 

Sławomir Mentzen Prof. Przemysław Sadura gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Kto głosuje na Konfederację? Jest odpowiedź: Młodzi, dobrze zarabiający mężczyźni

Gdy wzięto pod uwagę preferencje wiekowe, okazało się, że najwięcej wyborców Konfederacja ma wśród ludzi młodych. Najmłodsza grupa (18-39 lat) daje ugrupowaniu 27 proc. poparcia. Partia przegrałaby tylko z sumowaną opozycją demokratyczną (KO, PL 2050, Lewica, PSL), która w tej grupie mogłaby liczyć na 38 proc., PiS na 13 proc., a "inna partia" na 15 proc. Konfederację popiera 23 proc. wśród zarabiających miesięcznie co najmniej 7 tys. zł netto. Głos na opozycję oddałoby natomiast 46 proc. badanych, którzy zarabiają co najmniej 5 tys. zł miesięcznie netto. Poparcie dla PiS jest wyższe wśród grup mniej zarabiających (od 1 do 2 tys. zł) - 55 proc., a wśród tych, co mają na rękę co najmniej 7 tys. zł - 18 proc. Wykształcenie wyborców nie wpływa znacząco na wynik Konfederacji, co innego, jeśli chodzi o PiS, gdzie aż 51 proc. wyborców z podstawowym wykształceniem popiera tę partię (17 proc. z wykształceniem wyższym). W przypadku opozycji im wyższe wykształcenie, tym poparcie rośnie (55 proc. głosów oddałyby osoby z wykształceniem wyższym, a z podstawowym tylko 25 proc.). 

Sławomir Mentzen i jedna z jego '100 ustaw' Mentzen i jego sto ustaw. A w nich: rozwód za zgodą biskupa i 10 lat za aborcję

Prof. Przemysław Sadura: "Kaczyński i Tusk dla młodych są postaciami historycznymi"

W Porannej Rozmowie Gazeta.pl prof. Przemysław Sadura, ekspert od sondaży wyborczych, był pytany o przyczyny skoku poparcia dla Konfederacji. - Jest wyraźna tendencja, potwierdzana przez szereg sondaży, wzrostu poparcia dla Konfederacji. Wiemy, że mamy do czynienia z jakimś trendem - powiedział. - Ugrupowania radykalne, sytuujące się gdzieś na skrajnej prawicy nie mają stabilnych elektoratów, bo mają bardzo duży udział najmłodszych wyborców w swojej grupie. (...) W zachowaniach wyborczych mamy taką stałą zasadę, że wyborcy najmłodsi szukają takich wyrazistych partii, radykalnych, czy to w prawą, czy lewą stronę, w Polsce to raczej oglądali się w prawą stronę, ale po kilku latach szukają partii bliżej środka - dodał. Prof. Ekspert zwrócił uwagę także na "różnicę generacyjną" między młodymi wyborcami a politykami dominujących partii. - Mamy do czynienia ze sporem między PiS a PO, ze sporem między ich liderami - Kaczyńskim i Tuskiem, którzy są w polityce dłużej, niż trwa III RP. Dla tych najmłodszych wyborców to są jakieś absolutnie historyczne postacie - zaznaczył. - I nagle jawi się trzydziestoletni Sławomir Mentzen - wtrąciła Karolina Hytrek-Prosiecka. - I nie jest dziwne, że natychmiast zyskuje poklask, bo jest mu pokoleniowo bliżej do tych osób - wyjaśnił prof. Sadura.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: