Pracował dla Putina, teraz ścigają go rosyjskie służby. "Wyrządzę wrogowi maksymalne szkody, zachowując trzeźwy umysł"

Aleksandra Boryń
Abba Gallyamov był autorem przemówień Władimira Putina. Teraz rosyjskie służby wpisały go na listę osób poszukiwanych, oficjalnie - "w związku z artykułem Kodeksu karnego" O jaki konkretnie artykuł chodzi? Tego już nie wiadomo. Zachodnie media zauważają, że Federacja Rosyjska podejmuje tego typu działania w celu tłumienia sprzeciwu wobec działań Kremla.

Abba Gallyamov współpracował z Kremlem w latach 2008-2012, potem został konsultantem politycznym i analitykiem, a jego wypowiedzi były cytowane zarówno w zachodnich, jak i rosyjskich mediach. Ostatnie lata spędził poza granicami Rosji.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji poinformowało, że Abbas Gallyamov został dodany do rejestru zagranicznych agentów, ponieważ "rozpowszechniał materiały stworzone przez zagranicznych agentów w nieograniczonym kręgu ludzi, wypowiadał się przeciwko specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie, uczestniczył jako ekspert i respondent na platformach informacyjnych zapewnianych przez zagraniczne struktury".

Rosja. Abbas Gallyamov wpisany na listę osób poszukiwanych 

W piątek dziennikarze dowiedzieli się, że Gallyamov został wpisany do bazy danych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "w związku z artykułem Kodeksu karnego". Politolog przyznał w rozmowie z Associated Press, że o tym, że trafił na listę osób poszukiwanych w Rosji, dowiedział się dopiero z mediów. Nikt się z nim w tej sprawie nie kontaktował, a więc nie wiadomo, o złamanie jakiego prawa został oskarżony. 

Przypuszczam, że formalnie jest to przestępstwo dyskredytowania armii. Jest to używane przeciwko każdemu, kto odmawia wsparcia scenariusza Kremla i próbuje przeprowadzić obiektywną, bezstronną analizę tego, co się tam dzieje

- mówił w rozmowie z amerykańską agencją prasową. Wskazał też, że fakt, iż trafił on na listę osób poszukiwanych, jest sygnałem dla innych, którzy krytykują rząd lub wojnę prowadzoną przez Putina. Zgodnie z nową ustawą przyjętą po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, dyskredytowanie rosyjskich sił zbrojnych stało się przestępstwem.

Ambasador Rosji w Australii Ambasador Rosji nie wiedział jak odpowiadać na pytania o reżim Putina

Gallyamov: Wyrządzę wrogowi maksymalne szkody, zachowując trzeźwy umysł i wyważony styl wypowiedzi

"Wczoraj nic nie pisałam, bo w tym przypadku bardzo ważne jest unikać emocji. Nie jestem politykiem, jestem politologiem. Ekspertem. Siła eksperta polega na obiektywności i bezstronności, w trzeźwości i powściągliwości. Jeśli wpadnę w emocje, nie będę w stanie być obiektywny. Jeśli tak się stanie, to zmienię drogę, którą kiedyś wybrałem, pójdę ścieżką wroga. Nie chcę tego robić (...) Maksymalne szkody wyrządzę wrogowi, zachowując trzeźwy umysł i wyważony styl wypowiedzi" - napisał na swoim koncie na Facebooku.

Więcej o: