Książę William w Polsce. Paweł Szrot: Takie rozmowy są bardzo ważne

- Książę Wiliam odwiedził brytyjskich żołnierzy w Polsce. Jeśli chodzi o wizerunek publiczny Polski, takie rozmowy są bardzo ważne - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Szrot. Jak podkreślił, symbolika jest kluczowa, szczególnie, gdy dotyczy kwestii wojennych.

Brytyjski następca tronu książę William spędzi w czwartek kilka godzin w Warszawie. W środę książę Walii przyleciał po południu do Rzeszowa i spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, którzy są zaangażowani w pomoc dla Ukrainy. Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następcy tronu i druga wizyta w ciągu pięciu lat.

Zobacz wideo

Paweł Szrot o wizycie księcia Williama w Polsce. Dlaczego nie była zapowiedziana?

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Szrot był pytany w Porannej rozmowie Gazeta.pl, dlaczego wizyta księcia była owiana tajemnicą. - Jak zwykle chodzi tutaj o kwestie bezpieczeństwa - odparł Szrot.

- Ale przecież w Polsce jest bezpiecznie - wtrącił Gądek.

- W Polsce jest bezpiecznie, a może być jeszcze bezpieczniej, bo polskie służby ze swoimi partnerami dbają o to - tłumaczył szef prezydenckiego gabinetu. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wizyta księcia Williama w Polsce. O czym będzie rozmawiać z Andrzejem Dudą? 

Jak podkreślił, tematem rozmów księcia Williama i Andrzeja Dudy będzie współpraca polsko-brytyjska. 

Wielka Brytania wraz z Polską i USA należą do tych krajów, które udzielają Ukrainie największej pomocy. Pan prezydent rozmawiał o tych kwestiach wielokrotnie z obecnym premierem i poprzednimi szefami rządu, a także królem Karolem III. Teraz pora na rozmowę z jego synem

- stwierdził Szrot.

- Książę William pełni raczej rolę reprezentacyjną, a nie decyzyjną - zwrócił uwagę Jacek Gądek. W odpowiedzi Szrot wskazał, że w polityce symbolika jest bardzo ważna, szczególnie, gdy dotyczy kwestii wojennych. 

- Wiliam odwiedził brytyjskich żołnierzy w Polsce. Jeśli chodzi o wizerunek publiczny Polski, takie rozmowy są bardzo ważne - podsumował.

Książę William w Polsce. Plan wizyty 

W środę książę William wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożył wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Tam spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami.

Książę William odwiedził również centrum zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, w którym przebywa około 300 kobiet i dzieci. Tam spotkał się też z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

W czwartek brytyjski następca tronu ma złożyć wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z młodymi ukraińskimi studentami. 

Paweł Szrot Xi Jinping odwiedzi Polskę? "To jest kwestia otwarta. Nie będę tutaj zaprzeczał"

Więcej o: