Jest nowy sondaż wyborczy. Opozycja może wygrać wybory pod jednym warunkiem

Tylko wspólna lista PSL i Polski 2050 dałaby opozycji większość i możliwość utworzenia rządu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo Sprzeczka Tuska podczas spotkania: Jeszcze raz powie pan do mnie "zamknij się", to poproszę pana o wyjście z sali

W sondażu dla "Rzeczpospolitej" IBRiS zbadał preferencje Polaków w dwóch wariantach: przy wspólnej liście opozycyjnych ugrupowań PSL i Polski 2050 (jedyna oficjalnie negocjowana wspólna lista, jak zaznacza dziennik) oraz przy osobnym starcie tych partii.

W tej pierwszej sytuacji najwyższym poparciem wśród respondentów cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Formacja Jarosława Kaczyńskiego miałaby szansę na 34 proc. głosów. Na największą partię opozycyjną głosować chce z kolei 25,5 proc. ankietowanych. Wyborcze podium zamyka sojusz PSL, Polski 2050 i Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Miałby on szansę na 15,3 proc. poparcia.

Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica, którą popiera 9,1 proc. osób, oraz Konfederacja z wynikiem 8,8 proc.

7,3 proc. osób nie wie, na kogo chciałoby głosować.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Xi Jinping, Władimir Putin Ekspertki przyjrzały się gestom Xi Jinpinga i Putina. Co się okazało?

Opozycja wygrywa z jedną listą PSL-Polska 2050

Nieco inaczej rozkładają się głosy, jeśli pod uwagę weźmiemy osobny start partii Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Szymona Hołowni. Wówczas - jak wynika z badania - Prawo i Sprawiedliwość mogłoby otrzymać 34,4 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska - 26,4 proc.

Kolejne miejsca zajęłyby kolejno: Lewica z poparciem 8,5 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 7,9 proc. oraz PSL, na który chciałoby zagłosować 7,9 proc. osób. Konfederację popiera natomiast 9 proc. badanych. 7,7 proc. respondentów jest niezdecydowanych.

W porównaniu z sondażem z lutego wszystkie partie zaliczyły spadek poparcia. Wyjątkiem jest tu Konfederacja, na którą głosować chce coraz więcej Polaków.

Prof. Jarosław Flis z UJ wyliczył na podstawie powyższych wyników, na ile mandatów poszczególne partie mogą liczyć:

  • PiS - 196,
  • Konfederacja - 36,
  • KO - 146,
  • Lewica - 33,
  • PL2050 - 30,
  • PSL - 18.

Opozycji daje to łącznie 227 mandatów, a PiS i Konfederacji - 232 miejsca w Sejmie. Opozycja zatem nie uzbiera ponad połowy mandatów.

Przy wspólnym starcie sojuszu PSL-Koalicja Polska mogą one liczyć na 241 miejsc, czyli byłaby już w stanie utworzyć swój rząd.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-18 marca 2023 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla "Rzeczpospolitej" na grupie 11000 respondentów. 

Viktor Orban 4 kwietnia spotkanie NATO-Ukraina. Węgry: To narusza jedność Sojuszu

Więcej o: