Włodzimierz Karpiński pozostanie w areszcie. Sąd nie uwzględnił zażalenia obrony

Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia obrońcy sekretarza miasta Warszawy, byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, i utrzymał w mocy stosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Włodzimierzowi Karpińskiemu zarzuty w sprawie żądania od prezesa jednej ze spółek łapówki w wysokości 2,5 procent wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych. Wartość zamówień wyniosła prawie 600 milionów złotych. Zarzuty obejmują przyjęcie kwoty prawie pięciu milionów złotych.

Zobacz wideo Czy grozi nam powtórka w Lehman Brothers? Kuczyński wyjaśnia i apeluje do rządzących ws. banków Wybierz serwis

Włodzimierz Karpiński nie zostanie zwolniony z aresztu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sekretarza miasta Warszawy 27 lutego. Usłyszał on zarzuty korupcyjne i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany na 90 dni. W środę sąd nie uwzględnił wniosku obrony o zwolnienie. Prokuratura Krajowa informuje, że sąd uznał, iż dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanemu surową karę jedynie środek w postaci tymczasowego aresztowania może zabezpieczyć dalszy tok postępowania. Sąd wskazał na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu.

Wcześniej, 1 lutego, zatrzymano Rafała Baniaka pełniącego w latach 2011-2015 funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu państwa. Po usłyszeniu zarzutów na wniosek prokuratora również został tymczasowo aresztowany.

W środę popołudniu PAP przekazała, że Włodzimierz Karpiński planuje złożenie rezygnacji ze stanowiska sekretarza miasta. Prezydent Rafał Trzaskowski ma zamiar ją przyjąć. 

Włodzimierz Karpiński jako sekretarz miasta stołecznego podczas prezentacji nowych pojazdów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Warszawa, 19 sierpnia 2021 r. Kim jest Włodzimierz Karpiński? Działacz, poseł, minister, prezes...

Włodzimierz Karpiński w 2011 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Później był sekretarzem stanu w resorcie administracji i cyfryzacji. W 2013 objął stanowisko ministra skarbu i szefa regionalnych struktur Platformy na Lubelszczyźnie. W czerwcu 2015 w związku z tzw. aferą taśmową podał się do dymisji (afera wybuchła 14 czerwca 2014 po publikacji w tygodniku "Wprost" stenogramów z nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków). Był jedną z osób nagranych w restauracji Sowa i Przyjaciele. W listopadzie 2019 został powołany na stanowisko prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Jako szef MPO doprowadził do podpisania wartej dwa miliardy złotych umowy na budowę największej i najnowocześniejszej w Polsce spalarni odpadów na warszawskim Targówku. Włodzimierz Karpiński w kwietniu 2021 wygrał konkurs na stanowisko sekretarza m.st. Warszawy. 

WORD, plac manewrowy Podał się za brata i zdał za niego egzamin na prawo jazdy. Nie ujechali daleko

Więcej o: