Wybory parlamentarne 2023. "Przepis PiS na kampanię". Interia o sześciu punktach

Zbliża się czas wyborów parlamentarnych. Jak Prawo i Sprawiedliwość zamierza pokierować swoją kampanią wyborczą, chcąc liczyć na sukces? Interia przeanalizowała wydarzenia z ostatnich tygodni i przedstawiła kwestie, na które jej zdaniem postawi ugrupowanie w najbliższym czasie.

Najbliższe wybory parlamentarne w Polsce odbędą się już jesienią tego roku. Oznacza to, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość chce utrzymać władzę, musi postawić na przemyślaną kampanię. "Z obserwacji kilku ostatnich tygodni, ale i wielu rozmów - tych oficjalnych i tych mniej oficjalnych - jakie przeprowadziliśmy z politykami obozu władzy widać coraz wyraźniej, na co PiS chce stawiać w tej kampanii, jaki przekaz eksponować, a których tematów unikać" - pisze Interia i przedstawia sześć punktów, wokół których jej zdaniem skupi się w najbliższym czasie ugrupowanie.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Kampania wyborcza PiS - na czym partia skupi się, by wygrać?

Zdaniem Interii podczas przygotowań do nadchodzących wyborów do Sejmu istotnych będzie przede wszystkim sześć czynników:

  1. Mobilizacja wyborców, także tych rozczarowanych rządami PiS. "Trwają wciąż poszukiwania tematu, który stanie się główną osią sporu tej kampanii i który sprawi, że dawni wyborcy PiS wrócą do popierania tej partii" - pisze portal, wskazując m.in. na stanowisko członków ugrupowania ws. Jana Pawła II. Mobilizacja tyczy się jednak także samych działaczy partii. - Paradoksalnie największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć, jest brak wiary części naszego środowiska w zwycięstwo i utrzymanie rządów - mówił w grudniu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński w "Gazecie Polskiej", jak cytuje portal.
  2. Dalsze uderzanie w Donalda Tuska. "Nic nie wpływa tak dobrze na mobilizację i polaryzację wyborcy PiS jak przypominanie, że twarzą przeciwnego obozu jest Donald Tusk" - zauważa portal i wskazuje, że na niechęć wyborców PiS do szefa Platformy Obywatelskiej wskazuje każde zamawiane przez partię badanie.
  3. Odłożenie na bok sporów w partii, a także tych z koalicjantami. 
  4. Postawienie na komunikację online. "Jak ustaliła Interia, młodzi PiS-owcy pod wodzą Michała Moskala, szefa gabinetu prezesa PiS i partyjnej młodzieżówki, mają za zadanie stworzyć cały ekosystem kanałów, które będą wspierać i promować, w mniej lub bardziej otwarty sposób, narrację sztabu wyborczego" - czytamy. Portal wskazuje tu m.in. na dwa kanały na TikToku: "Bez Kitu" oraz "Nie mów za mnie". 
  5. Obietnica wyborcza na miarę postulatu 500 plus. 
  6. Trzymanie się z dala od niewygodnych tematów, takich jak między innymi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, willa plus, afera wokół NCBiR. "To dlatego (PiS - red.) wyrzucił niedawno do kosza obywatelski projekt fundacji Kai Godek" - stwierdza portal. 

Cały tekst "Wiemy, jak PiS zamierza wygrać wybory. Punkt po punkcie" przeczytasz na stronie Interii.

Rządowy billboard promujący Polski Ład skierowany do emerytówRząd chce wydać 3 mln zł na kampanie informacyjne. "To fundusz wyborczy"

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu? Możliwe są cztery terminy

Zgodnie z Konstytucją kolejne wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku, ale ich konkretna data nie jest na razie znana. Odbywają się one zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy:

  • niedziela 15 października 2023 r.,
  • niedziela 22 października 2023 r.,
  • niedziela 29 października 2023 r.,
  • niedziela 5 listopada 2023 r.

27.02.2023. Donald Tusk w PabianiacachIncydent na spotkaniu z Tuskiem. Nagle wstała kobieta we łzach

Więcej o: