Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza m.in. Centralny Rejestr Wyborców

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Kodeksu wyborczego. Inicjatorzy zmian posłowie Prawa i Sprawiedliwości tłumaczyli, że jej celem jest zwiększenie frekwencji oraz ułatwienie obywatelom dotarcia do lokali wyborczych.

- Pan prezydent podpisał wczoraj tę ustawę. Ta ustawa ma charakter profrekwencyjny, zwiększa jawność, zwiększa możliwość udziału Polaków w procedurach wyborczych. Pan prezydent zdecydował się ją podpisać - poinformował szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Szrot.

Zobacz wideo Duda po wyrokach w kraju Łukaszenki: Na Białorusi nie ma wolności, to jest państwo autorytarne

Odrzucenia nowelizacji kodeksu wyborczego w całości chciał Senat, na co jednak nie zgodził się Sejm.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza m.in. Centralny Rejestr Wyborców

Nowelizacja między innymi umożliwia utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób. Poza tym przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wyborczego.

Jewgienij PrigożynPrigożyn persona non grata na Kremlu. "Kucharz Putina" ledwo zipie na froncie

Projekt nakłada też na samorządowców obowiązek organizacji bezpłatnego przewozu pasażerskiego do lokali wyborczych. Dotyczy to gmin, w których nie funkcjonuje transport publiczny lub gdy przystanek jest oddalony od lokalu o ponad półtora kilometra. Transport ma być zapewniany również osobom niepełnosprawnym i powyżej 60. roku życia.

26.01.2023, posiedzenie SejmuSejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Będzie Centralny Rejestr

Nowelizacja ma, zdaniem autorów, zwiększyć transparentność. Likwiduje odrębne komisje w obwodzie - do przeprowadzenia głosowania i ustalenia wyników. Przewiduje, że każdy członek komisji będzie mógł uczestniczyć w głosowaniu. Zwiększona zostanie też rola mężów zaufania.

Więcej o: