SP staje w obronie Jana Pawła II. Janusz Kowalski zapowiada akcje na rocznicę śmierci papieża Polaka

Aleksandra Boryń
Solidarna Polska chce bronić wartości chrześcijańskich i wzywa Polaków do manifestowania swoich przekonań. - Rozpoczynamy akcję społeczną jako SP, 2 kwietnia spotkajmy się na wiecach, na manifestacjach, na marszach poparcia dla św. Jana Pawła II w całej Polsce - zapowiedział Janusz Kowalski w rozmowie z Gazeta.pl.

Od kilku dni jest bardzo głośno o osobie św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą reportażu w TVN24 "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego, z którego wynika, że w latach 1964-78 metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła tuszował pedofilię wśród podległych mu księży.

Solidarna Polska nawołuje do protestów 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministra Janusza Kowalskiego. 

- Rozpoczynamy akcję społeczną jako SP, 2 kwietnia spotkajmy się na wiecach, na manifestacjach, na marszach poparcia dla św. Jana Pawła II w całej Polsce. [...] Właśnie po to, aby być tego dnia zjednoczonymi i odpowiedzieć dobrem na tę wielką falę nienawiści ze strony tych ludzi, którzy uderzają w autorytet św. Jana Pawła II - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl. 

Solidarna Polska zapowiada "wiece pokoju" w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

Po emisji reportażu na temat tuszowania pedofilii przez Wojtyłę politycy SP wzywają Polaków do manifestacji i obrony papieża, o czym poinformowali podczas piątkowej konferencji w Sejmie.

- Jako Solidarna Polska chcemy bronić dobrego imienia Świętego Jana Pawła II, w taki sposób jak nas nauczył. 2 kwietnia, w Dzień Papieski będziemy organizować w całej Polsce marsze i wiece pokoju - powiedział poseł Mariusz Kałużny podczas konferencji.

Nie pierwszy raz bronią Kościoła

To nie pierwsza akcja Solidarnej Polski w obronie wartości chrześcijańskich. W październiku 2022 roku partia złożyła projekt ustawy "W obronie chrześcijan", pod którym podpisało się blisko 400 tys. obywateli. 

Chciałbym ogromnie podziękować wszystkim zaangażowanym w ten proces zbierania podpisów, które zakończyły się wielkim sukcesem

— mówił wtedy Zbigniew Ziobro.

Sejm przyjął uchwałę 

W odpowiedzi na dyskusję wokół działań papieża Polaka związanych z tuszowaniem przestępstw w Kościele, Prawo i Sprawiedliwość przygotowało uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Za jej przyjęciem głosowało 271 posłów, przeciwnych było 43, cztery osoby wstrzymały się od głosowania, a 142 posłów nie wzięło w nim udziału. 

Więcej o: