Szkoły pojadą na wycieczki do zagrody w rodzinnej wsi Czarnka. Gospodarz miejsca zaskoczony

Rodzinna wieś Przemysława Czarnka znalazła się na liście programu "Poznaj Polskę", dzięki któremu uczniowie mogą jeździć na wycieczki patriotyczne, które są dofinansowane z budżetu państwa. Jak podaje Onet, gospodarz goszczanowskiej zagrody, uwzględnionej w nowej edycji rządowego programu nie przypomina sobie, aby zgłaszał ją do tej akcji.

Program "Poznaj Polskę" zakłada, że szkoły mogą ubiegać się o pokrycie do 80 proc. kosztów wycieczki. Warunkiem dotacji jest jednak wybór tzw. punktów edukacyjnych. Wyjazdy muszą odbywać się "do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki".

Właśnie ruszyły zapisy do czwartej edycji projektu. Od marca 2023 r. jednym z miejsc na liście, które mogą odwiedzać szkoły jest Goszczanów, czyli wieś w województwie łódzkim, w której do 15. roku życia mieszkał przyszły minister edukacji - podaje Onet.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co warto zobaczyć w Goszczanowie? To zagroda edukacyjna jednego z lokalnych miłośników folkloru. Jej atrakcją jest przede wszystkim "Chatka babuni", czyli izba z wyposażeniem z XIX w. Uczniowie mogą tam spotkać także lamę, kozy i owce. Onet rozmawiał z gospodarzem tego miejsca. Twierdzi on, że znał dziadków i rodziców ministra Czarnka, a jego dzieci chodziły z nim do szkoły. 

Przyznał, że nie przypomina sobie, aby zgłaszał swoją zagrodę do nowej edycji rządowego programu. O zakwalifikowaniu do "Poznaj Polskę" dowiedział się on od dziennikarza Onetu. 

Zobacz wideo Kowalski zagrzewał do oklasków w obronie Czarnka. Nie wszyscy podzielili ten entuzjazm

Głośno o wsi dzieciństwa ministra Czarnka było miesiąc temu, gdy strażacy-ochotnicy z Goszczanowa uzyskali dotację z programu znanego opinii publicznej jako "Willa plus". 

Jacek Żalek - poseł wyrzucony z PorozumieniaJacek Żalek podał się do dymisji. Media: Decyzję zasugerował mu Kaczyński

Program "Poznaj Polskę". O co chodzi?

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu "Polski Ład".

Na dofinansowanie załapały się jedynie wycieczki spełniające następujące kryteria:

  • muszą się odbyć w czasie roku szkolnego, a więc od września do czerwca;
  • w programie wycieczki musi się znaleźć wizyta w wyznaczonej liczbie punktów edukacyjnych (w przypadku wycieczki jednodniowej - co najmniej dwa punkty edukacyjne, w przypadku wycieczki dwudniowej - co najmniej cztery, a w przypadku wycieczki trzydniowej - co najmniej sześć);
  • będą odbywać się wyłącznie w ramach czterech obszarów edukacyjnych:

- śladami Polskiego Państwa Podziemnego,

- śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

- kultura i dziedzictwo narodowe,

- największe osiągnięcia polskiej nauki.

Strzelanina w HamburguStrzelanina w Hamburgu. Media podają informacje o ofiarach śmiertelnych

Więcej o: