Brejza: Ministerstwo Zdrowia przelało prawie milion zł dla fundacji Rydzyka. Tytułem emisji spotów

Waldemar Kraska poinformował Krzysztofa Brejzę, że w 2022 roku minister zdrowia przekazał Fundacji Lux Veritatis kwotę 799 995,69 zł w związku z emisją spotów w programie telewizyjnym w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

"Ministerstwo Zdrowia przelało 1 mln zł w 2022 dla fundacji T. Rydzyka. Tytułem emisji spotów. Pod podobnym tytułem setki tys. zł przelewało tam MON, ale MON nie potrafiło wskazać w żaden sposób efektywności takich spotów" - przekazał na Twitterze Krzysztof Brejza. Do swojego wpisu dołączył zdjęcie pisma, jakie otrzymał od Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na zapytanie.  

Brejza zapytał, czy ministerstwo lub jednostki mu podległe w roku 2022 r. przekazały jakiekolwiek środki finansowe fundacjom, spółkom i akademii powiązanym z Tadeuszem Rydzykiem. Waldemar Kraska poinformował, że minister zdrowia przekazał Fundacji Lux Veritatis kwotę 799 995,69 zł tytułem emisji spotów w programie telewizyjnym w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.   

Polityk zapowiada, że zamierza dopytać Ministerstwo Zdrowia czy w jakikolwiek sposób monitoruje efektywność wydatków dla mediów imperium T. Rydzyka. 

Zobacz wideo Brejza: Raport PE ws. Pegasusa jest bardzo niepokojący, jeśli chodzi o proces wyborczy u nas

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To nie są jedyne środki, które wpłynęły na konto przedsięwzięć związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, PiS płaci fundacji o. Rydzyka za transmisje na żywo mszy niemal 37 tys. zł miesięcznie. 

Miliony dla fundacji Rydzyka od PiS. Pieniądze przelewa szereg ministerstw

W Biuletynie Informacji Publicznej PiS faktycznie widnieje aneks nr 8 do umowy z dnia 04.03.2015. Jak czytamy, w okresie: 01.03.2015-31.12.2023 założona przez ojca Rydzyka Fundacja Lux Veritatis otrzymywała 36 900 zł. miesięcznie na transmisję na żywo Mszy Świętej.

Z biuletynu PiS wynika, że nowe porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 4 stycznia br. i umowa ma obowiązywać do końca tego roku. Ze strony PiS pod aneksem podpisali się skarbnik partii Teresa Schubert i członek komitetu politycznego ugrupowania, a jednocześnie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy, że w latach 2021-2022 resort edukacji podpisał 23 umowy z Fundacją Lux Veritatis, Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Fundacją "Nasza Przyszłość". Dzięki temu instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały ponad 2 miliony złotych. A to nie wszystko, bo podmioty te dofinansowują również inne ministerstwa.

Na przykład Ministerstwo Finansów zawarło umowę na emisję spotów informacyjnych kampanii dotyczącej zmian w prawie podatkowym w TV Trwam, opiewające na kwotę 299 tys. złotych. Analogiczne umowy na kwoty 299 412 złotych i 79 950 złotych zawarł także resort rodziny i polityki społecznej.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Tadeusz RydzykPonad 2 mln zł dla instytucji Rydzyka od resortu Czarnka. A to nie wszystko

Więcej o: