Awantura w Sejmie. Kowal: Chcecie zapisać JP II do PiS. Terlecki: Wstydź się!

Sejm debatował nad uchwałą ws. "obrony dobrego imienia" św. Jana Pawła II, a na sali plenarnej doszło do awantury. - W tym momencie potrzebne są porządne prace archiwalne i historyczne, a nie wasze krokodyle łzy. One tylko pogarszają sytuację. Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS, nie chcecie go bronić - mówił Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. - Wstyd, panie Kowal. Stanął pan po stronie tych, którzy są przeciwko Polsce. Wstydź się! - ocenił Ryszard Terlecki.

W czwartek po godz. 15.30 wznowiono obrady Sejmu. Na sali plenarnej zajęto się projektem uchwały ws. "obrony dobrego imienia" Jana Pawła II. Doszło do burzliwej dyskusji po tym jak wcześniej projekt przyjęto podczas obrad sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Część posłów Prawa i Sprawiedliwości umieściła w ławach poselskich zdjęcia z wizerunkiem papieża. Głos zabierali kolejni politycy, co opisywaliśmy w naszej RELACJI NA ŻYWO.

Jedno z najmocniejszych wystąpień miał Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. Poseł na początku swojej wypowiedzi zwrócił się do członków PiS. - Coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II, które stąd padło w 1997 roku? Coście zrobili z sądami? Bo mówił o sądach. Coście zrobili z parlamentaryzmem? - pytał. - Zniszczyliście go - podkreślił. 

- Nie wystarczy wstawać i klaskać. Trzeba pokazać swoim świadectwem, po której jesteście stronie. Spuśćcie trochę z emocji. Nie odcinajcie Polski od Europy, nie niszczcie niepodległości Polski, bo to jest działanie przeciwko politycznemu dziedzictwu Karola Wojtyły. Posłuchajcie Episkopatu. Potrzebne są porządne badania archiwalne, a nie wasze krokodyle łzy - dodaje.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS". Terlecki odpowiedział: "Wstyd, panie Kowal"

Kowal: Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS

Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS, nie chcecie go bronić. Pomyślcie sobie, co powiedziałby Jan Paweł II, jakby posłuchał, co jest w Radiu Szczecin, co by czuł, oglądając dziennik telewizyjny jak za Orbana

- mówił Kowal. 

- Jakiej wy sprawie służycie? - zapytał na koniec polityk. Posłowie KO nagrodzili jego wystąpienie brawami, a posłowie PiS krzyczeli: "Judasz".

- Wstyd, panie Kowal, wstyd. Stanął pan po stronie tych, co są przeciwko Polsce. Wstydź się! - grzmiał  wicemarszałek Ryszard Terlecki.

- Ja jestem zmuszony słuchać tych słów, ale mój klub nie musi chyba tego słuchać - wtrącił polityk PiS. Po tej wypowiedzi posłowie ugrupowania opuścili salę. 

Posłowie chcą bronić dobrego imienia Jana Pawła II. Są projekty uchwał

Sejmowa komisja kultury rozpatrywała w czwartek dwa projekty uchwał dotyczące obrony dobrego imienia Jana Pawła II. To reakcja na reportaż telewizji TVN dotyczący Karola Wojtyły.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który złożył jeden z projektów uchwały, powiedział, że mamy do czynienia z próbą niszczenia fundamentów naszego narodu. Jego zdaniem należy twardo przeciwstawić się działaniom, które chcą podważyć autorytet świętego Jana Pawła II. - Polski parlament powinien zająć głos, bo to jest atak na polską rację stanu, fundamenty funkcjonowania polskiego narodu, wspólnoty - mówił wicepremier. 

Drugi projekt w tej sprawie złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że posłowie będą się starali stworzyć jedną uchwałę. Wyraził nadzieję, że uda się dojść do porozumienia w komisji i stworzyć jeden tekst. 

W projekcie PiS podkreśla się, że Sejm "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak - św. Jan Paweł II. Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku".

Zadecydowano, że projekt uchwały PiS w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II będzie projektem wiodącym.

Projekt uchwały jest odpowiedzią na głośny reportaż na temat zaniedbań Karola Wojtyły ws. pedofilii. Z materiału "Czarno na Białym" pt.:  "Franciszkańska 3" wynika, że kardynał Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży krakowskiej kurii, którą kierował.

Reportażysta Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży-pedofilów i przedstawił dokumenty z archiwów IPN, które dotyczą Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca. Dokument miał premierę na antenie TVN24 w poniedziałek 6 marca. 

Więcej o: