Szefowa PE we Lwowie. Zapewniła Zełenskiego o poparciu dla członkostwa Ukrainy w Unii

Aleksandra Boryń
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Podczas rozmów omówiono temat sankcji na Rosję oraz kwestię drogi do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

W sobotę Wołodymyr Zełenski poinformował na Telegramie, że spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą we Lwowie. Prezydent Ukrainy dodał, że dziękuję szefowej PE za wspieranie Ukrainy od początku wojny i za "ważne decyzje", w tym przede wszystkim przyjęcie uchwały o poparciu i potrzebie nadania Ukrainie statusu kandydata członka w UE.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że jego kraj chce jeszcze w tym roku rozpocząć negocjacje z Unią Europejską w sprawie członkostwa, dlatego dąży do jak najszybszego zakończenia wdrażania wszystkich zaleceń Komisji Europejskiej.

"Walcz dalej, na pewno wygrasz"

"Spotkałam się we Lwowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przez ostatni rok nauczyłam się wielu rzeczy od Ukrainy. Ale chyba najważniejszą lekcją jest ta, którą wyraził Taras Szewczenko [ukraiński poeta narodowy - przypomina redakcja]: Walcz dalej, na pewno wygrasz" - napisała Metsola na Twitterze.

Szefowa PE podkreśliła, że Ukraina powinna się nie poddawać w obronie swego państwa. 

Cele rozmów

Biuro prasowe ukraińskiego prezydenta przekazało, że podczas spotkania omówiono szereg rezolucji przyjętych przez Parlament Europejski, a także kwestię przygotowania szczytu Ukrainy-UE. Zełenski podziękował Metsoli za zdecydowane stanowisko w sprawie sankcji na Rosję, podkreślając, że należy zwiększyć presję na agresora.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin i wszyscy jego wspólnicy muszą otrzymać zgodne z prawem i sprawiedliwe wyroki za zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie. W imię pamięci tych wszystkich, którym odebrali życie i których los zniszczyli. Za agresję, którą rozpoczęli

- powiedział prezydent Zełenski.

Strony omówiły także kwestię promocji ukraińskiej formuły pokojowej oraz perspektywy zaangażowania w nią szerokiego grona światowych przywódców, w tym krajów tzw. globalnego południa, czyli m.in. Chin, Indii, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Maroka czy Tunezji. 

Celem rozmów było także wypracowanie potencjalnych rozwiązań, które byłyby w stanie pomóc rozliczyć odpowiedzialnych za rosyjskie zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie.

Metsola zapewniła Zełenskiego o poparciu Ukrainy w walce z Rosją oraz wspieraniu kraju w drodze do członkostwa w "europejskiej rodzinie".

Nie tylko rozmowy

Szefowa PE spotkała się także z przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem, z którym rozmawiała o sankach na Rosję oraz chińskiej propozycji rozwiązania "kryzysu ukraińskiego". Metsola poza spotkaniami złożyła także kwiaty w miejscu, gdzie w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęli cywile.

Więcej o: