Transparent "Mamy durnia za prezydenta" na wiecu Andrzeja Dudy. Zapadł prawomocny wyrok

Jest prawomocny wyrok ws. transparentu z napisem "Mamy durnia za prezydenta". W 2020 roku taki plakat na spotkanie z Andrzejem Dudą przyniósł Mirosław Iwański. Sąd drugiej instancji uznał, że celem mężczyzny nie było znieważenie prezydenta RP, tylko wyrażenie dezaprobaty.

Czytaj cały artykuł "Prezydent Andrzej Duda nie został znieważony. W Łodzi zapadł przełomowy wyrok" na Wyborcza.pl.

W piątek Sąd Apelacyjny w Łodzi uniewinnił Mirosława Iwańskiego, który w 2020 roku przyniósł na spotkanie z Andrzejem Dudą w Łowiczu transparent z napisem "Mamy durnia za prezydenta". Trwała właśnie kampania wyborcza

Mężczyzna został zatrzymany. Prokuratura postawiła mu zarzut znieważenia prezydenta RP, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Iwański tłumaczył, że zdanie na transparencie jest cytatem z Lecha Wałęsy. 

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne? „Politycy znają prawdę, ale czeka nas bezsensowna gra wyborcza"

"Mamy durnia za prezydenta". Jest prawomocny wyrok

Sąd pierwszej instancji uznał, że Iwański znieważył głowę państwa, ale jednocześnie umorzył warunkowo postępowanie. 3 marca, podaje "Gazeta Wyborcza", łódzki sąd apelacyjny uniewinnił oskarżonego, a kosztami procesowymi obciążył państwo. Uznał, jak czytamy w relacji, że mężczyzna nie chciał umyślnie znieważyć prezydenta, a wyrazić dezaprobatę wobec Andrzeja Dudy.

BachmutUkraiński żołnierz: Jeśli Bachmut zostanie zablokowany, pójdą dalej

- Wyrok w tej sprawie być może będzie miał wpływ na kształtowanie orzecznictwa sądów powszechnych - stwierdził cytowany przez "GW" sędzia Krzysztof Eichstaedt. Podkreślał, że "wyrażona przez oskarżonego forma dezaprobaty może być poddana krytyce, ale użycie transparentu takiej treści trudno jest uznać za znieważenie prezydenta RP w rozumieniu art. 135 par. 2 k.k.".

Dziennik podaje, że sąd powołał się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym granice krytyki wobec polityka są szersze niż wobec osoby prywatnej. 

Więcej o: