Partia Lecha Wałęsy została wykreślona przez sąd. Miała być alternatywą dla PiS. Co jest powodem?

Założona przez Lecha Wałęsę partia przestała istnieć. Sąd wykreślił ją z ewidencji wskutek braku sprawozdania finansowego za 2021 rok. Spóźnienie miało wynieść raptem jeden dzień.

Partia Lecha Wałęsy została wykreślona z rejestru 6 lutego na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej. Powodem było niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Spóźnienie miało wynieść raptem jeden dzień. Na stanowisko przewodniczących zostali powołani: Piotr Dwornicki i Adam Zalewski. Rzecznikiem ugrupowania został Adam Domiński, który prywatnie jest zięciem Lecha Wałęsy - jak donosi "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo

Partia Lecha Wałęsy wykreślona przez sąd. Miała być alternatywą dla PiS

Głównym założeniem partii było wzbudzenie zainteresowania wśród konserwatystów, którzy mogliby zagłosować na Chrześcijańską Demokrację III Rzeczypospolitej Polskiej - jak nazywała się partia Lecha Wałęsy. Dzień po ogłoszeniu przez Beatę Szydło składu nowego rządu PiS (w 2015 roku), Wałęsa reaktywował swoją partię i zapowiedział, że jako jej założyciel, będzie wspierał tę inicjatywę. Adam Domiński zapowiadał, że partia wystartuje w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Czy partia Lecha Wałęsy powróci?

Nie jest wykluczone, że środowisko skupione wokół Wałęsy podejmie jeszcze jedną próbę powrotu do polityki. - Spytamy ludzi o chęć dalszego działania. Jeśli odpowiedź będzie na tak, trzeba będzie zebrać podpisy i znów się rejestrować - mówi jeden z przewodniczących, Piotr Dwornicki, dla "Rz".

Kto jeszcze został wykreślony?

"Rzeczpospolita" podaje, że w ciągu ostatnich tygodni jest to jeden z wielu przypadków wykreślenia z rejestru. "Sąd wykreślił m.in. partię Pawła Kukiza K’15, Demokrację Bezpośrednią, którą razem z ruchem Kukiza tworzy koło w Sejmie, choć nie ma żadnego posła, wchodzącą w skład Konfederacji Partię Kierowców czy Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Istnieć przestał też założony przez Antoniego Macierewicza Ruch Katolicko-Narodowy. Wszędzie powód decyzji jest ten sam, czyli niezłożenie w terminie sprawozdań finansowych.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: