Ambasador Niemiec odpowiada Błaszczakowi. "Czy pan wie, ile miliardów złotych Polska przelewała do Moskwy?"

- Nie ulega wątpliwości, że to polityka Niemiec spowodowała, iż Putin zdobył finanse, które spożytkował na wzmocnienie swojej armii - stwierdził w TVP Info Mariusz Błaszczak. Słowa szefa MON nie uszły uwadze niemieckiego ambasadora Thomasa Baggera, który postanowił odpowiedzieć ministrowi na Twitterze.

Słowa Mariusza Błaszczaka padły we wtorek wieczorem w programie "Gość Wiadomości". - Wzmacniamy granicę z obwodem kaliningradzkim, mając świadomość, że Rosja stanowi zagrożenie. Napadła na Ukrainę, my sąsiadujemy z Rosją. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości zawsze przestrzegało przed zagrożeniem rosyjskim - mówił wicepremier i szef MON.

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Błaszczak mówił "nie ulega wątpliwości, że to polityka Niemiec spowodowała, iż Putin zdobył finanse, które spożytkował na wzmocnienie swojej armii". - Nord Stream jest przykładem współpracy Berlina z Moskwą, która zaowocowała tym, że Putin poczuł się na tyle silny, że napadł na Ukrainę. Chociaż byliśmy nazywani rusofobami, przestrzegaliśmy przed tym - powiedział.

Ambasador Niemiec odpowiada Błaszczaka. Pisze o miliardach dla Rosji

Na słowa Błaszczaka zareagował Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce. Dyplomata udostępnił na Twitterze wypowiedź ministra i napisał: "Czy pan minister wie, ile miliardów złotych Polska co roku przelewała do Moskwy w zamian za rosyjską energię?".

W analizie 24 lutego ubiegłego roku think tank Forum Energii informował, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska zapłaciła za import surowców energetycznych z Rosji ponad 900 mld zł. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: