Co z pieniędzmi z KPO? Sędziowie piszą do Przyłębskiej. "Oczekujemy przedstawienia kandydatów na prezesa TK"

Pełny skład Trybunału Konstytucyjnego musi zająć się wnioskiem prezydenta o rozpatrzenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, od której zależy wypłata Polsce pieniędzy z KPO. Ten skład to co najmniej 11 z 15 sędziów. Jednak sześcioro sędziów TK nie uznaje, że Julia Przyłębska jest prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego napisali do niej list.

"Ponawiamy wniosek, aby dopełniła pani ustawowego obowiązku zwołania zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. przedstawienia kandydatów na prezesa" - zaapelowało sześcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego do Julii Przyłębskiej. Fragment listu publikuje "Rzeczpospolita". Sędziowie TK w treści przypomnieli też, że prezydenta Andrzej Duda w orędziu z 10 lutego zwrócił się do całego składu TK o pilne zajęcie się sprawą nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przypomnijmy, że zmiany w SN warunkują wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kaleta: Trybunał Konstytucyjny normalnie pracuje i to jest najważniejsze

W grupie sędziów, którzy wysłali list do Przyłębskiej są: Jakub Stelina, Wojciech Sych, Zbigniew Jędrzejewski, Bogdan Święczkowski, Andrzej Zielonacki i wiceprezes TK Mariusz Muszyński. Podkreślają, że sześcioletnia kadencja Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa Trybunału upłynęła oraz minął miesięczny termin na zwołanie przez nią zgromadzenia wyborczego.

Powinność ta stała się szczególnie paląca wobec tego, że w dniu 21 lutego 2023 r. wpłynął do Trybunału, oparty na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji, wniosek Prezydenta RP o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym

- czytamy w liście opublikowanym przez "RZ".

Julia Przyłębska: Działamy w tej sprawie 

W poniedziałek Julia Przyłębska, na antenie  Programu Trzeciego Polskiego Radia, odpowiedziała na pytanie, kiedy TK zajmie się wnioskiem prezydenta ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Działamy sprawnie. Nadany został już sprawie bieg, czyli wszczęte zostało postępowanie, nadana sygnatura. Już otrzymają w dniu jutrzejszym uczestnicy postępowania odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska w sprawie

- zapewniła. 

Prezydent Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym 21 lutego. Nowelizacja ustawy sądowej przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów zostaną przeniesione z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponadto przepisy rozszerzają również zakres stosowania tzw. testu bezstronności i niezależności sędziego.

Wdrożenie ustawy - według jej autorów - ma wypełnić kluczowy "kamień milowy", których spełnienie Komisja Europejska wskazała Polsce. Od tego Bruksela uzależnia odblokowanie funduszy na Krajowy Plan Odbudowy.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: