Trzaskowski jako szeregowy poseł, Tusk najlepiej poza pałacem prezydenckim. Tak Polacy widzą ich karierę

Rafał Trzaskowski jako szeregowy poseł, Donald Tusk w roli szefa PO i nieformalnego lidera opozycji - tak, według uczestników sondażu United Surveys dla Wp.pl, powinna potoczyć się kariera obu polityków. Wyniki badania są jednak zdecydowanie inne, jeśli weźmie się pod uwagę tylko opinie wyborców opozycji.

Uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano o to, "jaką rolę w polskiej polityce powinien Pana/Pani zdaniem pełnić Donald Tusk/Rafał Trzaskowski?". Badani mogli wskazać kilka odpowiedzi.

W przypadku wyborców opozycji, 57 proc. uznało, że Donald Tusk powinien być przewodniczącym Platformy Obywatelskiej i nieformalnym liderem opozycji. Blisko co czwarty badany wyborca opozycyjnych ugrupowań (24 proc.) widziałby Tuska w roli premiera, 14 proc. - w roli szeregowego posła, a 8 proc. - prezydenta. 10 proc. nie ma zdania.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jeśli chodzi o Rafała Trzaskowskiego, zwolennicy opozycji uważają, że najlepiej spełniłby się w roli prezydenta (40 proc.). 22 proc. badanych uważa, że powinien być szefem PO i liderem opozycyjnym, 17 proc. jest zdania, że najlepiej sprawdziłby się jako szeregowy poseł (podobny odsetek uważa, że Trzaskowski powinien zostać premierem). 13 proc. nie ma opinii w tej kwestii.

Zobacz wideo Dr Przychodniak: Chiny chcą pokazać, że nie są ślepym partnerem Rosji

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Jaką rolę powinni pełnić?

W sondażu wzięto też pod uwagę głosy wszystkich badanych, nie tylko zwolenników opozycji.

35,1 proc. ankietowanych uznało, że Donald Tusk powinien być szefem PO i nieformalnym liderem opozycji, 26,1 proc. - szeregowym posłem, 13,5 proc. - premierem, 4,5 proc. - prezydentem. 27,3 proc. nie wiedziało, jakiej odpowiedzi udzielić.

W przypadku Rafała Trzaskowskiego 25,5 proc. badanych jest zdania, że powinien zostać szeregowym posłem, 21,8 proc. - prezydentem, 19,6 proc. - szefem PO i nieformalnym liderem opozycji, 12,2 proc. - premierem. Co czwarty ankietowany nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-19 lutego na grupie 1000 Polaków metodą CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem) lub CAWI (samodzielne wypełnienie internetowej ankiety).

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: