Na razie ugrupowania nie przedstawiły konkretów. Nie wiadomo, którym partiom przypadną konkretne okręgi, nic nie wiadomo też o kandydatach. Opozycja szacuje na podstawie sondaży, że ma szansę na wspólne zwycięstwo w 65 na 100 okręgach senackich.
- Padło zaproszenie dla innych środowisk, by dołączały do porozumienia. Nie możemy zamknąć puli, będziemy zachowywali się elastycznie. Naszym celem jest zmaksymalizowanie wyniku demokratycznej opozycji w wyborach do Senatu. Nie sądzę, byśmy mogli w najbliższej przyszłości podać liczby dotyczące podziału okręgów - mówił podczas wtorkowej konferencji senator Zygmunt Frankiewicz, reprezentujący Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski.
Jak dodał, kandydaci zostaną zaprezentowani do wakacji.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Za nami spora część pracy, ale bardzo nieefektownej. Badania, analizy, przygotowania. Pracujemy w dobrej atmosferze, a dzisiejszy dzień, czyli podpisanie porozumienia, jest znaczącym krokiem w kierunku wygrania wyborów - przekazał senator.
- Wiemy, jaka jest waga tych wyborów, jak wiele zależy od tego, byśmy byli w tych wyborach razem, byśmy w tych wyborach senackich współpracowali - komentował poseł KO Marcin Kierwiński.
Jak dodał, "kto z opozycji będzie startował w wyborach wbrew tym uzgodnieniom, będzie wspierał tym samym PiS". - Otwieramy się na inne środowiska, społeczników, ruchy samorządowe - podkreślił parlamentarzysta.
Dariusz Wieczorek z Lewicy zaznaczył, że porozumienie to "wyraźny sygnał dla wszystkich, że kto nie idzie z nami, maszeruje przeciwko nam".
- Przyszedł czas budowy nowego paktu senackiego, który będzie kontynuacją ludzi dobrej woli, demokratów, pomimo różnic, które między nami są - komentował senator Polski 2050 Jacek Bury.
W wyborach do Senatu w 2019 r. PiS uzyskał poparcie na poziomie 44,56 proc. i wprowadził do izby wyższej 48 senatorów. Koalicja Obywatelska zdobyła 43 mandaty (35,66 proc. głosów), PSL - 3 mandaty (5,72 proc.), SLD - 2 mandaty (2,28 proc.). Mandaty uzyskało też czterech senatorów startujących bez poparcia tych ugrupowań (Lidia Staroń, Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz i Stanisław Gawłowski).
**
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: