Instytut Plus. PiS powołuje akademie, agencje i fundusze. 45 nowych instytucji z budżetem ponad 37 mld zł

Rząd Zjednoczonej prawicy powołał od początku swoich rządów w 2015 r. 45 nowych instytucji, i akademii. Ich powołanie nie było konieczne, ponieważ kompetencje są dublowane - podaje "Rzeczpospolita". I wylicza, że budżet nowych podmiotów to ponad 37 mld zł.

Informację o powołanych od 2015 roku instytucjach, akademiach i agencjach przekazał wiceminister finansów Sebastian Skuza w odpowiedzi na interpelację posłanki Koalicji Obywatelskiej Izabeli Leszczyny - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita"

W piśmie wymienia: osiem nowych jednostek budżetowych, trzy państwowe instytucje kultury, dwie agencje wykonawcze, 16 funduszy celowych, 14 państwowych osób prawnych i dwie instytucje gospodarki finansowej - łącznie 45 podmiotów. Dziennik wyliczył, że ich łączny budżet przekroczył 37 mld zł.

Tylko w 2021 i 2021 roku powołano: Fundusz Cyberbezpieczeństwa, Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, Fundusz Rozwoju Regionalnego, Akademia Kopernikańska, Centrum Cyberbezpieczeństwa, Instytut Strat Wojennych im Jana Karskiego i Instytut Pokolenia.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jacek Ozdoba gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.02)

Akademie, agencje, podmioty budżetowe, czyli Instytut Plus

Dziennik określa zjawisko masowego tworzenia różnych instytucji i jednostek budżetowych mianem Instytut Plus. Podaje też przykład ją wydatków funduszy celowych, w tym Funduszu Solidarnościowego, który ma służyć wsparciu osób z niepełnosprawnościami. W tym roku ma wydać 25 mld. 

Czy powoływanie nowych instytucji jest uzasadnione? Nie zawsze, często ich kompetencje są dublowane. Tak jest w przypadku Akademii Republikańskiej, która jest krytykowana za powielanie działań Polskiej Akademii Nauk.

Nawet jeśli część z nich robi coś pożytecznego, można odnieść wrażenie, że większość powstała, by wspierać kolejne podmioty, powołane w celu konsumowania publicznych pieniędzy

- skomentowała Izabela Leszczyna w rozmowie z "Rz".

Wśród kontrowersyjnych podmiotów "Rzeczpospolita" wymienia też Akademię Kopernikańską, która ma "skupiać 100 naukowców z całego świata, przyznawać stypendia, granty i nagrody oraz prowadzić Szkołę Główną Mikołaja Kopernika". Jej budżet wynosi 25 mln zł. Do jej izby nauk ekonomicznych i zarządzania powołano prezesa NBP Adam Glapiński.

Lista 45 nowych instytucji nie jest zamknięta. Sejm pracuje obecnie nad projektem o powołaniu Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii z budżetem 30 mln zł rocznie.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: