Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent o Leopardach dla Ukrainy

- Premier Mateusz Morawiecki pojechał do Kijowa, by zawieźć nasze Leopardy - taką wiadomość przekazał prezydent na początku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda zaznaczył, że "to pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę z tej koalicyjnej pomocy czołgowej, w której od samego początku jesteśmy inicjatorem". Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się piątek w południe. Prezydent zaprosił na nie przedstawicieli rządu oraz liderów największych ugrupowań politycznych.

- Polska "dzierży palmę pierwszeństwa", jeśli chodzi o dostarczanie czołgów do Ukrainy - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas otwartej dla mediów części trwającego właśnie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwrócił uwagę na nieobecność Mateusza Morawieckiego, który przebywa w Kijowie.

Premier Mateusz Morawiecki pojechał do Kijowa, by zawieźć nasze Leopardy. To pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę z tej koalicyjnej pomocy czołgowej, w której od samego początku jesteśmy inicjatorem

- mówił prezydent. 

Wcześniej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała, że Andrzej Duda będzie chciał mówić o kwestiach, które w ostatnim czasie poruszał podczas tak zwanej ofensywy dyplomatycznej, a także w trakcie wizyty Joe Bidena w Polsce i Szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy głowy państwa. W skład tego gremium wchodzą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu, a także ugrupowań parlamentarnych.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Rzecznik rządu: Pierwsze Leopardy trafiły na Ukrainę

W piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki spotkał się między innymi z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że pierwsze czołgi Leopard z polskich zasobów trafiły już na Ukrainę.

Pierwsze Leopardy z Polski trafiły do naszych sąsiadów z Ukrainy. Dzisiejsza wizyta premiera Morawieckiego ma wymierny charakter dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy. Równolegle realizujemy kolejne dostawy i zamówienia dla polskiej armii. Dbamy o bezpieczeństwo Polski

- napisał w mediach społecznościowych rzecznik.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że Leopardy z Polski trafiły do Ukrainę. - Równolegle przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w centrum szkolenia Leopard w Świętoszowie szkoleni są ukraińscy żołnierze - powiedział Mariusz Błaszczak na posiedzeniu RBN.

Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że chodzi o pluton czołgów. Szkolenia kolejnych załóg prowadzone przez żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej trwają w Polsce, na poligonie w Świętoszowie. Łącznie Polska zdecydowała o przekazaniu ukraińskiemu wojsku 14 czołgów Leopard 2A4.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: