Jarosław Kaczyński poucza Zachód ws. wojny w Ukrainie. "Zabrakło woli i wiedzy"

Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników konferencji dotyczącej ofiar komunizmu i imperializmu rosyjskiego w XX wieku odniósł się do wojny w Ukrainie. Według niego wojna nie wybuchłaby, gdyby państwa zachodnie miały odpowiednią wiedzę i wolę polityczną.

23 lutego w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "Imperializm spod znaku dwugłowego orła i czerwonej gwiazdy. Ofiary komunizmu i imperializmu rosyjskiego w XX w.". Została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Konferencja była transmitowana na żywo.

 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Banachewycz: Trwa zapewne dyplomatyczna ofensywa w sprawie wstąpienia Ukrainy do NATO

Jarosław Kaczyński w liście komentuje działania Zachodu dotyczące wojny w Ukrainie

W konferencji wzięli udział cenieni historycy z Polski, Gruzji, Łotwy i Ukrainy. Na początku konferencji wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytał list marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska odczytała list Jarosława Kaczyńskiego.

"Można powiedzieć - choć wygłaszanie takich hipotetycznych twierdzeń w tak znakomitym gronie historyków jest rzeczą wielce ryzykowną - że różne rzeczy mogłyby się w swoim historycznym przebiegu mieć choć trochę inaczej, gdyby pewne prawdy zdołałyby się przebić do świadomości publicznej i w niej zaistnieć" - rozpoczął swój list lider Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez portal dzieje.pl.

"Narody i państwa naszej części Europy doświadczały tego w przeszłości, a dziś doświadcza tego w jakże dramatyczny sposób heroicznie walcząca z barbarzyńską, rosyjską, pełnoskalową agresją Ukraina" - dodał Kaczyński. Zwrócił też uwagę, że "gdyby społeczeństwa i rządy państw zachodnich miały odpowiednią wiedzę, a także w jakiejś mierze przez nią uwarunkowaną wolę polityczną, to wojna ta mogłaby mieć zupełnie inny przebieg albo nawet może i by nie wybuchła" - napisał w liście lider PiS. "Na przykład dlatego, że nie powstałyby Nord Streamy" - dodał.

Jarosław Kaczyński, prezes PiSPiS ma wysokie poparcie, ale i coraz większe kłopoty. Nowy sondaż

Konferencja przedstawicieli państw połączonych wspólną historią i priorytetami

Konferencja rozpoczęła się od panelu z udziałem zagranicznych przedstawicieli z państw "połączonych z Polską wspólnotą losów historycznych i priorytetów geopolitycznych" - podaje IPN. "Jego celem jest pokazanie walki narodów naszego regionu z ekspansją Rosji na inne państwa. Dla nich i dla Polski była to zawsze kwestia przetrwania i zachowania swojej tożsamości. Poruszono m.in. zagadnienia dotyczące prób utworzenia pod egidą Polski bloku państw sprzymierzonych między Bałtykiem a Morzem Czarnym w celu powstrzymania ekspansjonizmu rosyjskiego" - informuje IPN. W konferencji wzięli udział polscy naukowcy: dr hab. Sławomir Kalbarczyk (IPN), dr hab. Mieczysław Ryba (KUL) i dr Maciej Wyrwa z Centrum Dialogu im. J. Mierosławskiego.

Władimir Putin udziela wywiadu tamtejszej telewizji państwowej, 3 czerwca 2022 r.Władimir Putin choruje? "Ostatnia terapia nie przyniosła rezultatów"

Więcej o: